Česká Republika


Česká Republika ponúka mnoho miest na spoznávanie už kúsok za našou hranicou. Vždy ide o perfektnú kombináciu zážitkov, kvalitných služieb a dobrého jedla a to za ceny, ktoré sa tým bratislavským ani nepribližujú.

Ceny vstupného a otváracie hodiny hradov, zámkov, či atrakcií v článkoch neuvádzam, nakoľko sa môžu meniť. Nájdete ich však na internetových stránkach, ktoré väčšinou aj spomeniem.

Čo sa týka financií, v princípe vám na jednodňové výlety v ČR prakticky stačí približne tisíc korún na osobu, čo pokryje vstupy, pitie, obed a prípadne aj pohľadnicu či magnetku. Samozrejme, pokiaľ sa nechystáte jesť v nóbl hoteloch a nakupovať suveníry pre celú rodinu.

Určite vás prekvapí ústretovosť a priateľskosť ľudí, či už personálu na zámkoch a reštauráciách alebo generických chodcov, ktorých sa opýtate na cestu. Netreba sa však čudovať, že mladšia generácia bude zmätene vraštiť čelo a overovať si, či naozaj správne pochopili, čo vravíte (slovenčina sa očividne stala už cudzím jazykom).

Pred cestou do Čiech majte určite zamenené peniaze, najlepšie aj zopár drobných do parkovacích strojov. Bankomaty, platobné terminály a eurá sú na mnohých miestach utópiou, ľahko by sa príjemný výlet mohol premeniť na ságu o hľadaní miestnej meny.

Dopravovali sme sa, samozrejme, autom, čo aj vrele odporúčam. Nepochybujem však, že do väčších miest jazdí i autobus alebo vlak – vtedy zrejme budete uvažovať iba o ceste tam a naspäť s obmedzenými možnosťami presunu v rámci okolia.

Prajem vám šťastnú cestu a veľa podnetných zážitkov!


Mapa a prehľad

ČR

www.google.sk

Slza = prehliadka mesta, centra, a pod.
Krúžok = hrad, zámok, architektonické miesto
Kosoštvorec = zaujímavosť, iná pamiatka
Jednou farbou je vyznačený jeden výlet (jednodňový, víkendový, príp. dlhší). To, samozrejme, neznamená, že je nevyhnutné uskutočniť tú istú trasu. Buďte kreatívni, nakombinujte si pokojne aj svoj vlastný itinerár.
Kompletnú interaktívnu mapu si vieš pozrieť tu: google mapa.


odrážka - OlomoucMesto Olomouc, ZOO Olomouc

Olomouc - titulka

Čas 1 celý deň na otočku: 200 km, 1:50 hod z Bratislavy; podobný časový fond i z Trenčína alebo Žiliny.
Unesco Centrum mesta Olomouc je na zozname UNESCO.
Tip  Navštívte miestne vinárničiky a ochutnajte dvojku bieleho na stojáka.

Odrážka - BuchlovZámok Buchlovice, hrad Buchlov, archeoskanzen Modrá, bazilika v obci Velehrad
Buchlov - titulka
Čas 1 celý deň na otočku: 133 km, 1:25 hod z Bratislavy; z Trenčína iba 76 km a 1:10 hod.; zo Žiliny 151 km, 1:46 hod.
Tip Kombinácia kultúry a atrakcie, vhodné aj pre deti.

Odrážka - Kroměříž Mesto a zámok Kroměříž, mesto a ZOO Zlín, kúpele Luhačovice, prípadne i zámok Vízovice
Kroměříž - titulka
Čas 1 celý deň na otočku: 190 km, 1:45 hod z Bratislavy; 95 km, 1:30 z Trenčína a 170 km, 2:10 zo Žiliny.
Možnosť zorganizovať aj ako víkendový pobyt (v kombinácii s prenocovaním v Olomouci) alebo trojdňový pobyt s prenocovaním v Luhačoviciach a relaxom v kúpeľoch.
Unesco Zámok a záhrady v Kroměříži sú na zozname UNESCO.

Litomyšl - záložkaMesto a zámok Litomyšl, Toulovcovy Maštale, zámok Nové Hrady

Litomyšl - titulka

Čas 1 celý dlhý deň na otočku: 220 km, 2:45 hod z Bratislavy; približne toľko aj z Trenčína; o trošku dlhšie zo Žiliny.
Možnosť spojiť tento výlet s návštevou zámkou Rájec, Lysice a Moravského Krasu alebo pri alternatívnej ceste s hradmi Pernštejn a Svojanov (z Bratislavy a Trenčína) alebo s návštevou Olomouca (zo Žiliny). Možnosť spojiť tento výlet s pokračovaním do Hradce Králové. Možnosť zorganizovať aj ako víkendový pobyt (s turistikou v prírodnej rezervácii Maštale).
Unesco Zámocký areál v Litomyšli je na zozname UNESCO.

Macocha - odrážkaZámky Rájec nad Svitavou, Lysice, hrad Pernštejn, CHKO Moravský Kras (Priepasť Macocha, Punkevní Jeskyně)
Moravský Kras - titulka

Čas 1 celý deň na otočku: 169 km, 1:45 hod z Bratislavy; 2:19 z Trenčína; 2:55 zo Žiliny. Prípadne s prenocovaním v Brne v podobe menších výletov do okolia Brna na dva alebo tri dni.
Tip Oblasť Moravského Krasu dáva možnosť samostatnej dovolenky, respektíve predĺženého víkendu s duchom turistiky a relaxu v prírode, aj pre väčšie skupiny alebo rodinu. Do Pernštejnu sa určite ešte raz vrátite.

Milotice - odrážka Zámok Milotice, mesto a ZOO Hodonín, splav Baťovho kanála

Milotice 5Čas Poldenný až celodenný výlet: 100 km, 1:10 hod z Bratislavy; 95 km, 1:20 hod z Trenčína; 166 km, 2 hod zo Žiliny. Dá sa spojiť s vínarskou oblasťou a návštevou zámkou v Ledniciach a Valticiach a spraviť si tak kľudne aj päťdňovú dovolenku spojenú s poznávaním zámkov, návštevou vínnych pivničiek a cyklistikou, prípadne týždeň využiť aj na splav Baťovho kanála.
Tip Na zámku Milotice je možné požičať si dobové kostými (pre dámy i pánov) a kurizovať v nich počas prechádzky v zámockej záhrade. Určite to podniknite a nezabudnite na kvalitný fotoaparát, naozaj to stojí za to! Ak sa rozhodnete pre vodáctvo a pôjdete člnom po Baťovom kanáli, nezabudnite si námornícke modré tričko.

lednice-odrazkaVinárska oblasť a zámky Mikulov, Lednice, Valtice, mesto Břeclav a okolie

Lednice titul

Čas 82 km a iba 1 hodina z Bratislavy; 126 km, 1:50 z Trenčína; zo Žiliny o trasu po D1 do Trenčína dlhšie, približne 2:30 hodiny. Odporúčam ponavštevovať tieto pamiatky v rámci niekoľkých jednodenných výletov alebo ako pobyt na 3 až 5 dní (prípadne v spojení s cyklistikou a wellnessom, pobytom vo vinárskych penziónoch a podobne).
Unesco Lednicko-Valtický areál je zapísaný na zozname UNESCO od roku 1996.

Zámky Jaroměrice nad Rokytnou, Vranov nad Dýjí, mesto Telč a okolie Znojma
Telč - titulka

Čas 245 km, 2:30 hod. z Bratislavy; 250 km, 3 hod. z Trenčína; zo Žiliny ešte o trasu po D1 do Trenčína dlhšie. Odporúčam prenocovanie v jednom z miest, napríklad na hoteli pod zámkom vo Vranove nad Dýjí (zvykne sa ponúkať aj na zľavových portáloch), prípadne ako celovíkendový pobyt. Do programu tiež môžete zakomponovať aj Třebíč, zámok Náměsť nad Oslavou či hrad Bítov.

Tip Znojmo ponúka okrem iných atrakcií aj výhodné nákupy v outlet centre alebo wellness v kúpeľoch južne od mesta, pri rakúskych hraniciach – zakomponujte to napríklad v sobotu do vašich plánov.

Unesco Mestská pamiatková rezervácia mesta Telč je zapísaná na zozname UNESCO.

Brno - odrážka Mesto Brno

Brno

Čas 130 km a 1:15 pohodlne po diaľnici z Bratislavy; Rovnaká vzdialenosť, avšak 1:45 z Trenčína; zo Žiliny ešte dlhšie o cestu po D1. Pekný celodenný výlet alebo ako súčasť ktoréhokoľvek z predošlých výletov, keďže Brno je centrom Moravy, prípadne aj víkendový pobyt s prenocovaním.

Unesco Najvýznamnejšia európska stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe – Vila Tugendhat nachádzajúca sa v Brne, bola na zoznam UNESCO zapísaná v roku 2001.

krumlov-odrazkaMalebné mestečko Český Krumlov, vodná nádrž Lipno, zámok Hluboká, mesto České Budejovice

krumlov 9

Čas 275 km a 3 a pol hodiny cez Rakúsko z Bratislavy; 370 km a 4 a pol hodiny cez Brno z Trenčína; zo Žiliny plus cesta po D1. Príjemný predĺžený víkend, prípadne v rámci poznávačky celých Južných Čiech alebo v spojení so splavom Vltavy možno pokojne stráviť aj týždennú dovolenku.

Tip Jeden z najromantickejších kútov sveta, ktorý som kedy navštívil – odporúčam aj na romantické pobyty, prechádzky, nasávanie atmosféry, v lete i v zime, Český Krumlov má neskutočné čaro, určite sa z neho nebudete ponáhľať domov. Na vodnej nádrži Lipno a s atrakciami v jej okolí vrátane popísaných miest nebude náročné stráviť kľudne aj týždňovú dovolenku.

Unesco Český Krumlov je jedno z najzachovalejších historických miest ČR zapísané na zozname UNESCO.

 Mesto a rybníky v okolí mesta Třeboň, mesto Tábor, zámky Orlík nad Vltavou a Dobříš

Čas 246 km a 3 hodiny cez Rakúske diaľnice z Bratislavy; 321 km a takmer 4 hodiny cez Brno z Trenčína; zo Žiliny ešte o cestu po D1 dlhšie. Ako predĺžený víkend prípadne v spojení s predošlými cieľmi (Český Krumlov a okolie) alebo s dovolenkou na priehrade Lipno pokojne aj na viac dní.
Tip Třeboňské rybníky (najväčším je Rožmberk) pozývajú na rybie špeciality.

redMesto Hradec Králové, zámok Častolovice, mesto Kutná Hora, hrad Český Šternberk, mesto Třebíč

CAM00167

Čas Zhodne tri a pol hodiny zo všetkých troch miest. Možnosť cestou navštíviť aj Litomyšl alebo Olomouc a zároveň v rámci medzizastávky aj Pardubice, prípadne Prahu. Ide o vcelku dlhú výletnú trasu aspoň na tri dni ponúkajúcu množstvo kultúry a zážitkov v jednom.
Tip Z môjho pohľadu je mesto Kutná Hora povinnou zastávkou pri brúzdaní Českou Republikou, a to najmä v lete. Mesto je nádherne fotogenické, živé (počuť predovšetkým ruštinu) a romantické. Zámok Častolovice naopak ponúka množstvo fauny a flóry a jeho návšteva bude zážitkom i pre deti.
Unesco Kutná Hora je od roku 1995 zapísaná na zozname UNESCO. Židovská štvrť Třebíče a Bazilika sv. Prokopa figurujú na tomto zozname od roku 2003.

zlta Kúpeľné mesto Karlovy Vary

IMG_20140830_112816

Čas Výlet z Prahy (asi hodina a trištvrte cesty autom, alebo dvojhodinová pohodlná alternatíva žltým autobusom, prípadne vlak) alebo v rámci cesty po ČR, prípadne ako cieľová destinácia na dlhší kúpeľný pobyt. Z Ruska sa sem dá dostať aj letecky.
Tip V meste sa nachádza luxusný grandhotel Pupp, ktorý okrem toho, že každoročne ubytováva hostí a zastrešuje svetoznámy medzinárodný filmový festival, poskytol aj priestory na natáčanie amerického filmu Last Holiday (napr. aj s Luciou Vondráčkovou) či bondovky x Royale. Mesto má svojsky prirodzenú atmosféru v lete i v zime.

fialova Mesto Plzeň20150228_123330

Čas Výlet z Prahy (asi hodina cesty žltým autobusom z jej okrajovej časti – Zličína, prípadne necelá hodina autom) alebo v rámci cesty po ČR, či do Nemecka (napr. Norimberg, Frankfurt a podobne).
Tip Plzeň sa stala európskym mestom kultúry pre rok 2015, nachádzajú sa v nej dva pivovary s možnosťou obhliadky a degustácie a tiež zoologická záhrada.

krumlov-odrazka Hutnícke mesto Třinec, pohraničný Český Těšín a poľský Cieszyn

20140928_160448

Čas V podstate ani neviem, či by som sa do tohto severovýchodného kúta republiky vôbec vydal zámerne, bez nejakého vedľajšieho dôvodu alebo cesty okolo. Každopádne, zo Žiliny je vcelku jednoduché spraviť si sem jednodenný výlet, nakoľko do Třince sa dá dostať do hodiny a následne do Tešínov je to slabá polhodina. Taktiež z Ostravy sem jazdia autobusy a žltý vlak. Ak sa kedykoľvek budete nachádzať v okolí, tak prečo sem nezavítať, všakže?
Tip V Cieszyne na námestí je tradičný obchod s predajom Krowiek a iných poľských sladkostí za elegantné ceny.

Brno - odrážka Mesto Praha a hrad Karlštejn

20151106_144620

Čas Ani neviem, či do tejto sekcie vôbec prislúcha nejaký komentár – Praha je proste konečná destinácia odkiaľkoľvek s množstvom vlakových, autobusových a leteckých spojení, pri akejkoľvek príležitosti a to na deň, víkend alebo aj mesiac. Môže sa tiež stať bázov na preskúmavanie jej okolia a miest na západe Čiech.
V príspevku sa však budem venovať Prahe iba okrajovo a pocitovo (keďže sprievodcov, kníh a zoznamov pamiatok nájdete na internete i v samotnom meste nekonečne veľa) a zameriam sa na hrad Karlštejn na juhozápade od mesta.
Unesco Historické centrum Prahy je zapísané na zozname UNESCO od roku 1992.