20140928_143725

Malé mestečká na severovýchodnom cípe ČR zrejme nebudú vašou cieľovou destináciou ak cestujete z Bratislavy, ale rozhodne sa môžu stať zastávkou na vašich cestách, prípadne odbočkou z Ostravy alebo zo Žiliny. Ja som sa sem dostal náhodou, keď som sa zabával na kamarátkinej svadbe v okolí Třince.

by Viktor Mácha

by Viktor Mácha

Vchádzajúc do Třince nás vítajú a obkolesujú obrovské hutné závody, veľké stroje a ponurá industriálna atmosféra železiarní. Tomuto priemyslu je venované aj múzeum. Zastavujeme sa tu len na chvíľu a v podstate iba v chvate z auta obzeráme centrum, kde suma sumárum neviem fotoaparát zaostriť na žiadnu pozoruhodnosť (z rady pochmúrnych domov vytŕča možno budova evanjelického kostola). Prítomnosť poľskej hranice je všadeprítomná – dvojjazyčné tabule s názvom obce v poľštine (čo bol dosť šok, zvyknutý som len na maďarské tituly) ako i nápisy na obchodoch a sympatické cedule „serdecznie witamy“. A tak vítame aj my – po 20 minútach cesty – Český Těšín, cez ktorý opäť len veľavýznamne prechádzame autom a premýšľame, či zaparkovať tu a cez elegantný most prejsť hranicu štátu a dostať sa takmer do centra partnerského mesta Cieszyna. Nenachádzame žiaľ žiadne miesto a tak sa po krátkej obhliadke hlavného Námestia ČSA vydávame ďalej, do našej finálnej destinácie. Fotoaparát zase nevyťahujem, napokon panorámu centra si viete pozrieť tu (panoráma). A uznáte, že by to bolo napokon zbytočné. Kedysi jednotné mesto bolo totiž rozdelené medzi oba štáty a kým Poľsku ostalo historické centrum, Češi si ponechali železničnú stanicu a priemyselné predmestie.

wikipedia.org by Ondřej Žváček

wikipedia.org by Ondřej Žváček

O to väčšiu radosť máme, keď šikovne parkujeme priamo v centre poľského Cieszyna. Jednou ulicou sa dostávame priamo na hlavné námestie s peknou vežou radnice (vedľa ktorej rozhodne navštívte tradičný poľský obchod so sladkosťami) a pokračujeme ďalej veľmi sympatickými uličkami centra s množstvom výkladov a elegantnou atmosférou menšieho mesta až kým neprídeme k zrejme tomu najlepšiemu čo turistovi Cieszyn ponúka – k zámockému vrchu. Ten v dnešnej dobe predstavuje kus prírody v podobe rozľahlého parku s rôznymi zachovalými stavbami. Napríklad románska Rotunda Sv. Mikuláša z 13. storočia, ktorá je dokonca vyobrazená na bankovke (20 zlotych). Niekoľko metrov v pozadí stojí Piastovská veža, pozostatok stredovekého gotického zámku, ktorá vás poteší svojou výhliadkovou plošinou vo výške tridsiatich metrov. Vstup do samotného areálu zdobí moderná budova – centrum dizajnu – s mnohými zaujímavými vychytávkami na trávniku pred ňou. Preto nemožno vynechať fotku s cyklaménovým jeleňom, alebo posedenie na extravagantnej fialovej lavičke.

20140928_140031 20140928_140804

Po tom, čo prejdeme všetky body záujmu schádzame okružným spôsobom dole z kopca a následne rovno pozdĺž riečky Olše, ktorá de facto rozdeľuje oba Tešíny. Vraciame sa naspäť do centra okolo skrytej záhrady, v ktorej sa ukrýva útulná a štýlová kaviarnička (odporúčam: Café Muzeum). Oddýchneme si a ponáhľame sa rezkým krokom cez hlavné námestie, na ktorom sa medzičasom stihlo rozpútať nejaké kresťanské podujatie, k autu aby sme ukončili toto príjemné letné popoludnie v Poľsku.


Čas V podstate ani neviem, či by som sa do tohto severovýchodného kúta republiky vôbec vydal zámerne, bez nejakého vedľajšieho dôvodu alebo cesty okolo. Každopádne, zo Žiliny je vcelku jednoduché spraviť si sem jednodenný výlet, nakoľko do Třince sa dá dostať do hodiny a následne do Tešínov je to slabá polhodina. Taktiež z Ostravy sem jazdia autobusy a žltý vlak. Ak sa kedykoľvek budete nachádzať v okolí, tak prečo sem nezavítať, všakže?
Tip V Cieszyne na námestí je tradičný obchod s predajom Krowiek a iných poľských sladkostí za elegantné ceny.