www.google.sk

Celý tento výlet sme začali plánovať ako jednodňovú záležitosť, vypadnutie z Prahy na dva krásne zámky v jej okolí (Dobříš a Orlík). Nakoľko sa situácia zmenila a známym sme chceli predstaviť aj perly Južných Čiech, poňali sme túto trasu ako spojovník medzi Prahou a Českým Krumlovom (viac nájdete tu). Viem si tiež predstaviť, že by sme túto cestu vzali ako obchádzku smerom späť na Slovensko.

Ako som spomínal v úvode, stredobod nášho záujmu sa nachádza iba 40 minút cesty od Prahy. Celoročne otvorený rokokový zámok Dobříš upútal našu pozornosť už pri príjazde, svojou žiarivou fasádou a veľkoleposťou stavby ako i obrovskej francúzskej záhrady. Veľmi nás netešil dážď a sychravé počasie, ktorému sa napriek tomu nepodarilo znepríjemniť nám prechádzku po rozsiahlom areáli záhrady (dodávajúcej nám feeling leta a radosti) a priľahlého anglického parku a na záver si vychutnať prehliadku vnútorných priestorov oranžovej pozoruhodnosti. Na kávu však neostávame, dúfame, že mrholenie pomaly ustane, kým sa premiestnime paralelne pozdĺž toku Vltavy, na krásny zámok na brehu tejto rieky. Práve jej široké koryto mu dáva šmrnc a zdanie prímorského zámočku.

Od parkoviska až k zámku Orlík vedie príjemná asi polkilometrová upravená cesta s kvetinovými záhonmi. Zastavíme sa, aby sme sa pokochali krásnym výhľadom na lesnaté okolie a širokú priehradu a spravili niekoľko idylických fotiek. Biela budova nám pripomína rezidenciu pri mori, a taktiež fotky a pohľady z obchádzky až dole k rieke sa veľmi podobajú napríklad tým z italského Miramare (len keby sa objavil aspoň jeden lúč slnka).
Orlík tak, ako aj mnoho iných hradov v okolí Prahy, založil Karol IV. a po mnohých zmenách majiteľov skončil v rukách syna bývalého vedúceho kancelárie Václava Havla – Jana Schwarzenberga, ktorý tu v súčasnosti však nebýva. A tak je možné v rámci obhliadky nakuknúť aj do vnútorných komnát. Tie odzrkadľujú životný štýl šľachty z 19. storočia a sú zariadené empírovým nábytkom, ktorý sem nechal priniesť práve posledný z majiteľov.
Priznám sa, že v tomto prípade ma viac uchvátila idylickosť a čaro okolia zámočku, alebo aj napríklad plavba trajektom cez priehradu k neďalekému hradu Zvíkov (viac info tu) než samotný interiér. Pri troche šťastia sa vám napokon podarí nájsť i pávie pero na pamiatku, keďže títo farební operenci tu bľačia jedna radosť.

Hoci na nás prichádza hlad po všetkých obchôdzkach a hodinách strávených na príjemných miestach, potláčame ho a tešíme sa na rybie fajnovosti v Třeboni. Vďaka mojej zvedavej povahe a všeobecnému povedomiu o meste, ktoré vidím na odbočovacej tabuli z hlavnej cesty, vysnívanú rybaciu polievku opäť odkladáme a dávame si neplánovanú medzizástavku v meste Tábor. Tu nás prekvapuje jeho famózna atmosféra a centrum pripomínajúce stredoveké mesto. Na centrálnom námestí sa týči krásna gotická budova radnice – z nej sa dostanete do husitského múzea (mesto bolo totiž založené husitami ešte v roku 1420 a pomenované podľa hory Thabor pri izraelskom Nazarete) a do ani nie kilometer dlhých katakomb vedúcich popod mesto. Potom už rýchlo túlať sa do uličiek cikcakovo rozliezajúcich sa z kažého kútu námestia. Na jednej z nich sme narazili na výbornú cukráreň (nanešťastie si neviem spomenúť na jej názov – ale pozrite obrázok, možno sa vám podarí ju opticky nájsť :)) Na záver sa prejdite na sever popod Bechyňskú bránu ku kruhovej veži Kotnov, kde vás neodmysliteľne čaká výhľad na celé mestečko. Ak vás nadšenie neopustí, kráčajte približne štvrť hodiny ďalej a dostanete sa na čarovné pútnicke miesto – k barokovému klenotu, ku kostolu Nanebevzatia Panny Márie v Klokotoch a susediacemu Benediktínskemu kláštoru.

V podvečer končne vyrážame do vytúženej destinácie rybníkov – do mesta Třeboň. Príjazdová cesta sa ťahá pozdĺž krásnych scenérií vodných nádrží a rybníkov (i najväčšieho v okolí – Rožmberka), ktoré nám dávajú tušiť, že onedlho si pochutnáme výlovkami z nich. A naozaj, tešíme sa ako malí z fajnovej rybacej polievky a grilovaného zubáča (po česky candát, zrejme z nemeckého Zander) v jednej z miestnych reštaurácii. A podoba mena ryby nemčine nie je to jediné, čo nám pripomína atmosféru rakúskych miest.
Prechádzka Třeboňou zaváňa južanským vzduchom a zároveň istou honosnosťou rakúskych mestečiek a my sa tu cítime jednoducho dobre, dokonca zvažujeme aj prespatie. Podmanivé meštiacke domčeky a súsošie Panny Márie na hlavnom (Masarykovom) námestí, ktoré vzhliadneme aj z výšky radničnej veže či romantické uličky poprepletané centrom mesta sú len príjemnou predohrou, kým sa dostaneme k rozsiahlemu anglickému parku, v ktorom sa nachádza honosný renesančný zámok.
Celý jeho komplex patrí k najväčším v ČR. Táto skutočnosť vám ihneď príde na um, akonáhle vstúpite do jeho areálu a zavetríte vysadené exotické rastliny, vodotrysky a ozdobné dlaždice. Prehliadka zámku ma čo do priestorov a miestností priveľmi nezaujala, no už spomínané okolie a park moje pocity vcelku vyrovnali.
Na záver volíme ešte krátku prechádzku parkom až k Schwarzenberskej hrobke. Ide o veľmi peknú dvojpodlažnú šesťuholníkovú novogotickú stavbu, v ktorej sú uložené rakve s telami kniežat z rodu Schwarzenbergov.
Dodám už len, že Třeboň zastáva svoje miesto aj v kúpeľnej kultúre a môžete si tu oddýchnuť vo viacerých „lázeňských“ domoch.

Kralpilot @ wikipedia.org

Schwarzenberská hrobka | Kralpilot @ wikipedia.org

V prítmí príchodzieho večera si sadáme na dvojku bieleho vína v neďalekej minikaviarni a dokonale unavení premýšľame o posledných kilometroch, ktoré musíme absolvovať smerom do Českého Krumlova, perly Južných Čiech, ktorú nevyhnutne musíte navštíviť, ak ste tak ešte neurobili (výlet tu). Niekto môže zaradiť spiatočku do Prahy, a iní sa napoja na rakúsku rýchlocestu a potom diaľnicu a s unavenými očami sa vydajú na cestu domov do Bratislavy.

Ak vám ostane ešte chvíľa času, svetla a energie, môžete ešte skúsiť zachádzku do obce Nové Hrady, kde sa tiež nachádza (jemne zašlá, skôr polozrúcanina) objektu, ktorý pripomína skôr obecný dvor obklopený trávnatým nádvorím a romantickou príchodzou stezkou s množstvom kaviarní s rakúskymi dôchodcami – to všetko vytvára zaujímavú atmosféru na okraji juhočeského vidieka.


Čas 246 km a 3 hodiny cez Rakúske diaľnice z Bratislavy; 321 km a takmer 4 hodiny cez Brno z Trenčína; zo Žiliny ešte o cestu po D1 dlhšie. Ako predĺžený víkend prípadne celodenný náročný výlet pri pobyte v Prahe. V spojení s predošlými cieľmi (Český Krumlov a okolie) alebo s dovolenkou na priehrade Lipno pokojne aj na päť dní.
Tip Třeboňské rybníky (najväčším je Rožmberk) pozývajú na rybie špeciality.