IMG_20151107_114118069_HDR-2

Do Prahy sa dnes vcelku jednoducho a pomerne rýchlo dá dopraviť odkiaľkoľvek. Najpohodlnejšie je to, samozrejme, vlastným autom, a tak sme sa v rámci tohto výletu vypravili aj my. Nemierime však priamo do širšieho centra, kde máme zabezpečené ubytovanie, no po diaľnici pokračujeme až na výpadovku na Beroun a ďalej do dedinky Karlštejn.20151106_144620

Tentokrát prichádzame mimo sezóny, a tak nás víta takmer prázdne parkovisko a dvaja unudení kočiši. Dávame prednosť taxi dodávke a nechávame sa vyviesť úplne nahor, na hradný kopec. Súkromným autom sa sem dostať nedá a nakoľko chceme stihnúť obhliadku a ešte za svetla zísť pešo naspäť dole, tak využívame tento štvoreurový (na osobu) rozmar. Nerozľahlý útulný podhradný areál ponúka kúpu suvenírov, trošičku nekvalitné jedlo v miestnej reštaurácii, a tak podchádzame vstupnú bránu a nechávame sa ohurovať jedinečnými pohľadmi na hrad. Onedlho otvárajú zachovalé hradby možnosť výhľadu na okolitú krajinu a z prednej strany i na asi kilometer a pol vzdialenú dedinku pod kopcom. Romantika jak hrom.

20151106_143110

Kým začne náš sprievodcovaný okruh vnútornými priestormi hradu (mimo sezóny iba jednou jeho časťou), zavítame ešte k miestnej 70 metrov hlbokej studni a porozhliadneme sa po všetkých zákutiach hradu. Trasa starobylou budovou nás vedie cez rôzne miestnosti, až k najzaujímavejšej časti – replikám relikvií a korunovačných klenotov (ktoré sa tu kedysi aj skutočne nachádzali, na pokyn syna českého panovníka Karla IV, ktorý dal hrad postaviť). Záverom spokojne kráčame lesom, dole kopcom, smerom späť do „městysu“ Karlštejn. Opäť sa hrad vyníma z rôznych perspektív a nástojči po jeho fotografovaní.

20151106_161930

Vystupujeme z lesoparku do uličiek drobného centra mestečka a tešíme sa miestnej atmosfére prímorskej chorvátskej promenády spojenej s horskou dedinkou. Mnoho obchodíkov a stánkov s gýčami, sklom a suvenírmi, popretkávané už zatvorenými pekárňami a kaviarničkami v írečitých domčekoch, vôňa komínov v chladnom vzduchu, zapadajúce slnko. Kupujeme magnetku a trdelník a ponorení v pokoji sa vraciame na parkovisko.

 

praha logo

V Prahe sa radi vraciame do kongresového hotela Olšanka v širšom centre mesta, nakoľko sa tu dá ľahko zaparkovať v podzemnej garáži, a pomer cena-výkon je vcelku slušný (čisté tiché izby, pohodlná posteľ a slušné raňajky. Dokonca hotel disponuje aj plaveckým bazénom a saunou. Električky, ktoré zastavujú priamo pred ním, vás zavedú za krátky čas do centra aj na Petřín. Len vás nesmie odradiť atmosféra komunistického hotela, ktorá tu napriek rekonštrukcii stále trochu dýcha).

20151107_154023

Pred dvoma týždňami sme si rezervovali na večer stôl v Pohlreichovom Café Imperial, a tak sa strojíme a chystáme na gastronomický orgazmus v podobe niekoľkých chodov a 50 ročného koňaku. Ak máte čo len trochu radi dobré jedlo a celý cirkus okolo príjemnej reštaurácie, bezpochyby absolvujte Pohlreicha. Nebudete ani musieť príliš hlboko zahrabnúť do peňaženky – aspoň v porovnaní s generickými bratislavskými podnikmi v centre mesta. Ak ste lakomejší, a stále sa chcete (pre)jesť, tak zavítajte do ľudovej táckarne s českou kuchyňou Havelská Koruna hneď vedľa Havelského trhoviska. A naopak, ak máte chuť iba na kávu a dezert v zaujímavom prostredí, vyskúšajte Café Amandine alebo už tradičnú jemne starými časami zaváňajúcu cukráreň Světozor.

20151106_203107

Čo sa týka voľného času, rozhodne odporúčam člnkovanie na Vltave. Jedna z požičovní za dobrú cenu sa nachádza na Slovanskom ostrove (prejdete cez úzky most z Masarykovho nábřeží). Ak sa vám to zapáči, môžete pokračovať vychutnávaním si Prahy z výhliadkovej lode po Vltave – napr. tu. A koniec dňa môžete stráviť v pražskej ZOO, v rámci ktorej jazdí aj lanovka.

Kým vám predstavím trasu, ktorú by som zhruba odporúčal každému, kto ešte nebol v Prahe, vymenujem pár miest, ktoré sú z môjho pohľadu top a vždy si ich rád vychutnávam, keď toto mesto navštívim:

 • Malostranské uličky a Karlov most– po prejdení a vychutnaní si atmosféry Karlovho mostu a porobení panorám smerom k Hradčanom zídete dole a vydáte sa naľavo. Tu sa nachádza príjemné námestie, ktoré je často dejiskom rôznych trhov, podujatí alebo iných akcií. Fantastická atmosféra. Môžete pokračovať aj ďalej, do uličiek na pravej strane, kde narazíte na Lenonovu pestrofarebne pokreslenú stenu (foto tu). Sadnúť si do jednej z lokálnych kaviarničiek vždy spríjemní deň. Ak by ste sa z mostu vydali napravo a podídete smerom k Vltave, narazíte na plytčinu, kde sa zdržiava množstvo labutí a inej operenej zveri. Pri pozorovaní a kŕmení vám ľahko ubehne aj hodina.

  20151107_132047
 • Staromestské námestie – samozrejme sa to zdá ako klišé, ale na tomto rušnom kúsku centra mesta je nekonečný tok života, udalostí a zážitkov. Pozrite si v dave ľudí orloj, potom sa davom presuňte na akúkoľvek terasu a pozorujte dianie, vdychujte atmosféru – málokedy sa stane, že tu nevystupujú pouliční umelci, tanečníci či zabávači, alebo proste len nevyvádzajú opití Briti a Nemci. Ak vás to omrzí, skúste ešte prejsť krížom na Pařížsku ulicu a ponorte sa do sveta bohatých prechádzkou najdrahšími obchodmi Prahy.
 • Prechádzka po nábreží Vltavy – začnite napríklad pri Karlových Lázňach (po tom, čo prejdete úzkou obchdnou pasážou naľavo od začiatku Karlovho mostu) pozrite si po ceste ostrovy na Vltave, zájdite aj na ne, Tančící dům (hore sa nachádza výhliadková reštaurácia), Karlovo náměstí a ak budete mať energiu, tak až po Rašínovo nábřeží, odkiaľ sa krátkou cestou do kopca dostanete až na Vyšehrad. Pekné počasie vám spraví krajší zážitok z tejto prechádzky.

  Tančící dům na nábreží Vltavy

 • Vyšehrad a bazilika Sv. Pavla a Petra – ak sa sem nedostane v rámci predošlej prechádzky, určite sem zájdite neskôr z inej strany (napr. z Karlovho náměstí) alebo električkou či metrom (I.P. Pavlova). Vyšehrad vám dá bezplatný výhľad a inú perspektívu na mesto a zároveň vás ohúri gotickou bazilikou. Celý zážitok má opäť inú príchuť aj v noci.
  CAM00440
 • Exteriérová kaviareň pod Hradčanmi – či už pôjdete smerom z Hradčan alebo naopak hore kopcom smerom od Malostranského náměstí (zastávka metra), na úpätí hradného kopca vedľa sadov nájdete úžasné miesto na dvojku vína, oddych a kochanie sa pohľadom na metropolu. Toto je povinná zastávka nech robíte čo robíte.

A teraz sľúbená odporúčaná trasa cez mesto, ktorú viete absolvovať pri menšom záujme a vyššej rýchlosti aj za niekoľko hodín:

 • Začíname v centre a nastupujeme na električku 9. Ideme okolo Václaváku (letmo nazeráme na druhé najfrekventovanejšie miesto po Staromestskom námestí, kontrolujeme sochu Karla na koni), neskôr prechádzame popri Národnom divadle (má zlatú strechu, ľahko ho spoznáte zo všetkých vyhliadok), no našou konečnou stanicou bude Újezd – zastávka priamo pod Petřínskym kopcom. Odtiaľto pokračujeme buď peši po vyznačených cestičkách nahor alebo v našom lenivom prípade nasadáme na pozemnú lanovú dráhu a nechávame sa zviezť. Hore obdivujeme výhľad, nevyhnutne pôjdeme na Petřínsku rozhľadňu a chôdzou sa pustíme do cesty smerom na Hradčany.
 • Pešia cesta na Hradčany otvára mnoho krásnych výhľadov na celú podstatnú časť mesta. Vstupujeme popri Strahovskom kláštore a vydávame sa opäť smerom dole k pražskému hradu. Cestou naďabíme na múzeum miniatúr, ktoré odporúčam navštíviť (cez mikroskopové okuliare si prehliadnete napr. najmenšiu knihu na svete, alebo zmenšeninu eiffelovky) a pokračujeme až k hradu – ak máte času viac, určite si zakúpte vstupenky na obhliadku hradu a zároveň aj veľkolepej gotickej katedrály Sv. Víta, ktorá je snáď ešte mohutnejším symbolom Prahy než jej hrad. A potom šup dole cez Zlatú uličku (povinnosť pre nováčikov), kde si môžete prezrieť pôvodné remeselné domy, až kým prídeme dole cez vstupnú bránu so strážami a do podniku, ktorý popisujem vyššie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Zídeme dole po schodoch a uličkách až po zastávku metra Malostranská a pokračujeme rovno ďalej ku Karlovmu mostu (cestou natrafte na kŕmenie labutí, ako som už skôr písal). Môžete sa ešte obkľukou vydať aj na opačnú stranu za mostom, aspoň do pár uličiek po Lenonovu stenu. Alebo len prosto prejsť cez most a vychutnať si krásnu panorámu Hradčan ešte raz spomedzi sôch zdobiacich tento most. Nezabudnite sa dotknúť svätého Jana Nepomuckého – prináša to vraj šťastie – a jeho sochu ľahko spoznáte podľa vyšúchanej černe na zlatú. Karlov most má nezabudnuteľný genius loci a podobne ako na „Staromáku“ aj tu stretnete množstvo pouličných umelcov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 • Odtiaľto sa spleťou uličiek (nasledujte dav a bez pochyby nezablúdite) prídete k Pražskému orloju, ktorý odbíja každú hodinu a na Staromestské námestie až k Týnskému chrámu. Teraz sa pokojne zatúľajte a pokochajte sa absurditami v múzeu sexu, či v múzeu voskových figurín, dostaňte sa k Prašnej bráne a odtiaľte sa vráťte späť na Václavské námestie, potrebujete predsa fotku s koňom. Pre tých kultúrychtivých potom čaká Národné múzeum na vrchu námestia.
maps.google.com

maps.google.com

V tomto momente ste videli gro najzaujímavejších a najturistickejších miest v rámci Prahy. Ak vám ostáva čas, navštívte aj miesta plné atmosféry, ktoré popisujem vyššie vrátane ZOO, dobrej reštaurácie, vychytených diskoték pri Karlovom moste alebo na Václavskom námestí alebo sa proste nechajte uniesť čarom mesta a zablúďte v ktorejkoľvek časti, v akejkoľvek uličke – vždy budete očarovaní atmosférou a krásou architektúry.

Praha je úžasná – užite si ju! 🙂Čas Ani neviem, či do tejto sekcie vôbec prislúcha nejaký komentár – Praha je proste konečná destinácia odkiaľkoľvek s množstvom vlakových, autobusových a leteckých spojení, pri akejkoľvek príležitosti a to na deň, víkend alebo aj mesiac. Môže sa tiež stať bázov na preskúmavanie jej okolia a miest na západe Čiech.
V príspevku sa však budem venovať Prahe iba okrajovo a pocitovo (keďže sprievodcov, kníh a zoznamov pamiatok nájdete na internete i v samotnom meste nekonečne veľa) a zameriam sa na hrad Karlštejn na juhozápade od mesta.
Unesco Historické centrum Prahy je zapísané na zozname UNESCO od roku 1992.