Lednice - mapa

www.google.sk

Jeden z najkrajších výletov do blízkeho okolia, kúsok za hranice našich západných susedov, môžete podniknúť, ak zavítate do vinárskej oblasti južnej Moravy. Vrelo odporúčam nešetriť časom ani peniazmi a vyhradiť si na tento zážitkový program minimálne jeden víkend, s ubytovaním najlepšie v menšom penzióne kúsok od vinohradu.

Lednice
My sme začali tým najmenej zaujímavým – prehliadkou Břeclavy. Tu nájdeme renesančný zámok, ktorý si prezrieme len zvonka, letmo prechádzame námestím, kde preteká rieka Dyje. V meste nájdeme aj židovský cintorín so synagógou, či zámoček Pohansko. Břeclav predstavuje dôležitú železničnú križovatku na pomedzí Slovenska, Čiech a Rakúska, a rozhodne sa sem jednoducho dostane ktorýmkoľvek IC vlakom, ak by ste preferovali dopravu bez auta. V tom prípade neváhajte vziať so sebou aj bicykel a dodať vášmu predĺženému víkendu aj punc športovosti a jednoduchosti presunu.

Lednice 2
My však naďalej autom vyrážame smerom na Lednicu. Už samotná cesta, ktorá lemuje areál zámockého parku nám pôsobí radosť z očakávania. Okrem prehliadky novogotického zámku s raritným točitým schodiskom si tu prídu na svoje i amatérski záhradníci, nakoľko ich čaká jedna z najvýznamnejších technických pamiatok – 92 metrov dlhý, 13 metrov široký a 10 metrov vysoký skleník so subtropickou vegetáciou. Oddych poskytne prechádzka obrovským parkom či skôr lesíkom s rybníkom, na ktorého konci narazíte na pozoruhodný minaret, stavbu trojposchodovej veže vysokej 60 metrov ponúkajúcej výhľad do širokého okolia. Okrem architektonického vyhotovenia pripomína arábiu aj prízemie s arkádami, ktoré sú zdobené textami z koránu.

Lednice 4
Spolu s Valticami tvoria Lednice a ich blízke okolie takzvaný Lednicko-Valtický areál, ktorý bol sformovaný už na prelome 18. a 19. storočia rodom Lichtenštajncov a zároveň od roku 1996 je zapísaný na zozname UNESCO. Okrem oboch nádherných zámkov, parkového areálu a rybníkov sem prislúchajú i ďalšie stavby, ako Apollónov a Dianin chrám alebo tiež zvaný lovecký zámoček Rendez-vous, Kolonáda na Rajstne (všetko stavby v antickom štýle víťazného oblúku, s korintským či dórskym stĺporadím), Janov Hrad a iné. Popis všetkých pamiatok si stiahnite tu.

Valtice a ich majestátny barokový zámok, mnohokrát porovnávaný s francúzskym Versailles nás v pokračovaní výletu ďalej hladí na duši. Štvorkrídlové panstvo s viac ako sto miestnosťami vám ponúka program pokojne aj na pol dňa, prehliadka dlhých vínnych pivníc ďalšeho pol dňa a tak sa návšteva Lednicko-Valtického areálu rázom stane niekoľkodňovým dobrodružstvom.

Diligent @ cs.wikipedia.org

Diligent @ cs.wikipedia.org

Poslednou zastávkou nášho komplexného prieskumu tejto oblasti Južnej Moravy je mestečko Mikulov. Ide o ďalší krásny exemplár obce poznačenej vinohradníctvom a históriou. Okrem obdivovania interiérov zámku vás nadchne hlavne výhľad a pocit prímorskej talianskej destinácie. Mestečko ohuruje svojou príjemnou atmosférou, fotogenickými zátišiami a kaviarničkami (respektíve vinárničkami), kde máte chuť stráviť pokojne aj celé leto. Pokiaľ vás neopantá lenivosť z vysedávania a drobných prechádzok, určite absolvujte krížovú cestu do kostolíka na Svätom kopci oproti – viac sa dočítate tu.

Mikulov

Mikulov 2

Mikulov 3

Ak ste sa rozhodli, že návštevu tejto časti Moravy budete venovať sčasti aj dobrému vínu, prídete si na svoje. V pivniciach Valtického zámku totiž sídli Salón vín ČR, v ktorom môžete zvesela ochutnávať i nakupovať. Mikulovský zámok sa opäť pýši jedným z najväčších sudov v Európe zo 17. storočia. Jedinečnú atmosféru vínneho dobrodružstva môžete zažiť aj na podujatiach, akými si Pálavské vinobranie v Mikulove (Pálava je chránená krajinná oblasť stepi a lesostepi v okolí Mikulova), Valtické vínne trhy alebo dni otvorených pivníc, ktoré sa konajú po celý rok v rôznych častiach regiónu. Ako som spomínal skôr, neváhajte si vychutnať tento aspekt „gastroturistiky“ a ubytujte sa priamo v niektorom z penziónov, či privátov, z ktorých sa mnoho nachádza priamo na vínnom svahu a poskytuje kompletnú vínnu kúru.

Na záver len pripomínam, rozhodne si nenechajte počas výletu ujsť obed alebo večeru v reštaurácii U Tlustých, ktorú som spomínal už v jednom z predošlých výletov. Ide o výnimočnú gastronómiu v podniku, ktorý Pohlreich ohodnotil troma hviezdičkami. Zároveň tiež môžete zbehnúť pol hodinu poza rakúske humná, do dedinky Laa an der Thaya, kde nájdete fantastické wellness centrum.


Čas 82 km a iba 1 hodina z Bratislavy; 126 km, 1:50 z Trenčína; zo Žiliny o trasu po D1 do Trenčína dlhšie, približne 2:30 hodiny. Odporúčam ponavštevovať tieto pamiatky v rámci niekoľkých jednodenných výletov alebo ako pobyt na 3 až 5 dní (prípadne v spojení s cyklistikou a wellnessom, pobytom vo vinárskych penziónoch a podobne).
Unesco Lednicko-Valtický areál je zapísaný na zozname UNESCO od roku 1996.