x20150228_130754

Ak už máte plné zuby pobytu v Prahe a rozhodnete sa skúmať aj jej neďaleké okolie (a zároveň ste už boli v Karlovych Varoch, čo je top destinácia), tak sa skúste previesť žltým metrom na konečnú v Zličíne a nastúpte do podobne žltého autobusu smer hlavné mesto pivovarstva a zároveň i európske mesto kultúry roku 2015 – Plzeň.

20150228_112742

Toto 170-tisícové mesto ukrýva vo vnútri veľmi príjemné a rýchlo obchoditeľné centrum s niekoľkými vychytávkami. Kráčajúc dlhšou cestou od autobusovej stanice prechádzame okolo neodmysliteľného nákupného centra, a akurát keď pomaly začínam veriť, že cez komplikovanú križovatku sa nachádza jeho pokračovanie, vyvádza ma moja miestna sprievodkyňa z omylu. Ani druhý tip – kostol – nie je správny. Excentrická modernoarchitektonická budova zastrešuje miestne divadlo.

wikipedia.org by Noebu

wikipedia.org by Noebu

Napravo od neho, cez širokú hlavnú ulicu vykúka dvojvežie Veľkej synagógy, svojím perníkovým vzhľadom nabádajúce k zahryznutiu. Otváracie hodiny sú však jemne obmedzené, takže dnu nenakúkam, a zo strechy tiež neodhryzujem. Namiesto toho pokračujeme jednou z centrálnych ulíc (klasická obchodná) a dostávame sa na hlavné Námestie Republiky. Tu rozhodne zaujme do neba sa týčiaca Katedrála Sv. Bartolomeja (viac zaujímavých info tu). Dôkladné prezretie je nevyhnutnosťou. Námestie nás milo prekvapuje aj budovou radnice, morovým stĺpom, a zaujímavou inštaláciou fontány v tvare zlatej lambdy. Škoda, že je neskorá jeseň, v lete to tu iste hýri životom, turistami a efektami.

20150228_123824

20150228_124012

A to nie len tu, ale aj v miestnych záhradách, respektíve sadoch v centre, ku ktorým sa dostávame o niekoľko ulíc ďalej. Napriek tomu sa tu cítim veľmi komótne a fotochtivo a nevyhnutne si chcem dať aspoň kafe v elegantnom lokáli pri bráne do mesta, s výhľadom sem.

20150228_171322

Nezdržujeme sa napokon dlho, pretože pred nami čaká tá najpodstatnejšia časť Plzne – jej pivovarská stránka. V meste sa nachádzajú dva pivovary – Gambrinus a Pilsner Urquell, pričom obe fabriky ponúkajú organizovanú prehliadku svojich priestorov. Ja som sa zúčastnil jednej v Pilsneri (info tu) a v podstate sklamaný som nezostal. Po krátkom historickom exkurze a zopár záberoch fotografií a zaujímavých predmetoch sme sa presunuli autobusom (veľmi pravdepodobne vyradeným z bratislavského DP, nakoľko látka na sedadlách zobrazovala typické červené pozadie s logom mesta) priamo do areálu fľaškovne. Z nadhľadu a cez sklo sme pozorovali komplikovanú čistiacu a plniacu linku na fľašky a plechovky, kde sa však veľa nedialo. Opätovný presun autobusom nás zaviedol konečne k samotným medeným vaniam, do srdca pivovaru. Záver napokon patril prehliadke pivníc, kde pivo zreje, ba dokonca i degustácii mladého, ešte nepasterizovaného piva. Bodkou za týmto obsiahlym programom bola večera v pivovarskej reštaurácii priamo v jeho priestoroch – vynikajúca voľba. Tradičná poctivá česká kuchyňa zaliata dúškami tekutej Plzne. Finiš na úrovni.

20150228_131127 20150228_141636

Plzeň má aj svoju zoologickú záhradu, ktorú som si v rámci niekoľkohodinového výletu pozrieť nestihol. Možno to dobehnem, ak sa sem ešte raz vrátim. A možno už ani nie 🙂

P.S.: Určite odporúčam prezrieť si aj tento fantisticky spracovaný web. A na záver ešte krátky citát ohľadne štatútu európskeho mesta kultúry:
V rámci projektu bylo vybudováno Nové divadlo a ve Štruncových sadech v okolí fotbalového stadiónu vzniklo sportovně-relaxační centrum. Na Světovaru měl v areálu bývalého pivovaru vzniknout komplex budov s ateliéry a byty pro umělce, tento projekt byl ale koncem roku 2014 zrušen. Jeho místo zaujalo bývalé depo dopravních podniků, nově DEPO2015. Z něj vznikla tzv. kreativní zóna. V DEPO2015 se pořádají koncerty, výstavy, přednášky, konference. Jeho součástí je otevřená díla Makerspace DEPO2015, otevřená kancelář Coworking, vzdělávací program pro kreativní průmysly, program umělců na rezidenci Open A.i.R. či komunitní zahrada. V roce 2015 se zde uskutečnil také festival Rock for People Europe, o dva měsíce později tu končilo divadelní představení Obří loutky v Plzni, které podle organizátorů vidělo 100 000 lidí.


Čas Výlet z Prahy (asi hodina cesty žltým autobusom z jej okrajovej časti – Zličína, prípadne necelá hodina autom) alebo v rámci cesty po ČR, či do Nemecka (napr. Norimberg, Frankfurt a podobne).
Tip Plzeň sa stala európskym mestom kultúry pre rok 2015, nachádzajú sa v nej dva pivovary s možnosťou obhliadky a degustácie a tiež zoologická záhrada.