Len samotné piatkové ráno je pre mnohých ľudí dôvodom na oslavu predzvesti víkendu. Ani nehovoriac, keď pracujú z domu. Helena bola zamestnaná vo veľkej zahraničnej firme, ktorá tento luxus umožňovala a to bolo pre ňu naozaj veľkou výhodou. Nie, žeby nerada trávila čas vo výškovej budove v centre mesta a podvečer v prenajatom byte so svojimi známymi, ale pochopiteľne uprednostnila atmosféru rodného domu v menšej dedinke na južnom Slovensku. Vyrastala tu, dôverne poznala všetkých susedov a mohla tiež tráviť čas s rodičmi a jej obľúbenou neterou. Okrem toho si ušetrila nepríjemné, zdĺhavé cestovanie skrz dopravné zápchy.

Tento piatok však rodičia odišli dohliadať na neter a Helena si mohla dovoliť domácu promenádu v spodnej bielizni, bez ostychu, keďže bola sama. Dokonca aj v čase, keď boli v dome len so svojim priateľom Samom, si nedovolila takto chodiť. Bezdôvodne sa pred ním hanbila. Nahovárala si, že nemá dokonalú postavu a pred zrkadlom si vždy všímala svoj zadok, boky a brucho a poukazovala na ich nedokonalosť; presne tak, ako to robí každá žena bez ohľadu na svoju postavu a zovňajšok. Je to zlozvyk, ktorý majú ženy zakódovaný a vsugerovaný už od narodenia a keby to s presvedčivou zúfalosťou neriešili, niečo by nebolo v poriadku. V zrkadle sa odrážala Helenina biela pokožka a sympatická ženská postava s plnými prsiami. Dlhé blond vlasy v cope dotvárali jej škandinávsky výzor. V toto piatkové popoludnie, kedy na vrchole leta prekáža každý kus oblečenia, sa však aj vo vkusnej bielej podprsenke a čipkovaných nohavičkách cítila ako v zimnom kabáte.

Obedné sparno, ktoré sa neúprosne rinulo do menšej izby, zabraňovalo Helene sústrediť sa. Myšlienky jej ubiehali od počítača a spomenula si na Sama, ktorý skoro ráno vstal, daj jej pusu na čelo a ona v polospánku zamrmlala niečo o ľúbení. Pracoval na smeny, šestnásť hodín denne, a Helena ho poriadne videla len cez víkendy. Štatistika poznania sa je v tomto prípade veľmi klamlivá. Hoci spolu chodili cez dva roky, koľko spoločného času si užili? Dá sa vôbec počítať dĺžka takej premenlivej a ľahko pominuteľnej veličiny s názvom láska na jednotky času, a naviac, vo svete tak relatívnom ako je náš? Ak áno, potom by ho chcela mať poboku oveľa viac minút, hodín, dní, chcela sa ho držať a obdivovať ho, okúzľovať ho svojou úprimnosťou a dobrotivosťou a hlboko si priala byť skutočne šťastná.

Pokúsila sa znova koncentrovať na prácu. Slnko však pálilo skrz záclonu poletujúcu na otvorenom okne a Helene sa to nedarilo. Každú chvíľu si chodila do kúpeľne opláchnuť tvár a ruky až po ramená studenou vodou. Bolo to zbytočné. Úmorné, dotieravé horúčavy neskorého júla sa nedali skrotiť. Keď sa vrátila späť do izby a sadla si k počítaču, bola všetka snaha o schladenie zbytočná. Prenikajúce ostré lúče dopoludňajšieho slnka dopadali Helene na tvár, krk a dekolt. Zamyslela sa. Vdychovala letný voňavý vzduch, zacítila letmý teplý vánok, ako jej prešiel cez rozpustené vlasy a zrazu sa ocitla vo svojich červených predstavách. Dostala chuť na svojho muža. Predstavovala si čiernovlasého mohutného chlapa, ktorý by ju celú objal a počas tohto horúceho dňa by ju spojenie jeho a jej potu dostalo do varu. Vášnivo by ju bozkával a pomaly by lízal každú časť jej tela. Potom by sa ponoril do jej lona a ona by mu dala ochutnať všetky plody svojej rozkoše. Zhlboka sa nadýchla a chytila sa nohavičiek. Na prácu celkom zabudla, a predtým nepríjemný pocit horúceho júla sa zmenil na podmanivý oheň túžby. Celkom aicky si Helena vyzliekla podprsenku a stiahla nohavičky. Ovoňala ich. Vždy sa jej páčila jej ženská vôňa a verila, že v každom chlapovi by rozpútala vášeň a chuť na jej lono. Siahla po telovom oleji, ktorý ležal na nočnom stolíku a dožičila si ho plné dlane. Pomaly a zároveň silno si ho roztierala po prsiach a bruchu. Olej sa miešal s potom a o chvíľu sa jej celé telo kĺzalo. Rozhorúčenou dlaňou si zašla na ohambie a zacítila nekonečnú chuť po pálivom orgazme. Búrlivo a nedočkavo sa začala hrať sama so sebou a dopriavala si všetky zakázané dotyky. O chvíľu sa po celej izbe rozšírila mandľová vôňa oleja a sladký nádych túžby. Helena sa nehanebne spravila a ešte stále s rukou medzi šúchajúcimi stehnami sa chvela na stoličke.

Niekto zazvonil. Zvuk zvončeka ju pichol pri srdci. Vytrhnutá z chvíľky, ktorú chcela tráviť sama so sebou, svojím bytím a sexualitou a stále opantaná doznievajúcim orgazmom rýchlo vstala a cestou ku vchodovým dverám cez seba prehodila osušku. Otvorila. Oproti nej stál Edo. Vysoký kamarát jej priateľa, z vedľajšej dediny, milý a zhovorčivý človek. Vo dverách prehodili pár zdvorilostí a slov o tom, že Samo nie je doma a vráti sa až večer. Celý čas však Helena premýšľala ako nenápadne zavrieť dvere do svojej izby, ak by náhodou chcel ísť dnu. A druhá vec, ktorá jej chodila po rozume bol sex. Bola roztúžená a pred ňou stála šanca zažiť v horúcom vánku prefukujúcom po dome viac než masturbáciu. Rozpačito Eda pozvala ďalej a usadila ho nakoniec v izbe, ktorú chcela tak starostlivo ochrániť. Kým sa vrátila z kuchyne s minerálkou a nealkoholickým pivom, všimla si, že Edo určite vytušil predošlé dianie v izbe plnej rozkoše. Musel vidieť biele čipkované nohavičky odhodené pri stoličke, o postel pohodenú podprsenku a vdychoval ťažký vzduch plný mandlí a ohanbia. Musel si všetko domyslieť a predstaviť, pretože Helena, ešte stále s fľaškou a plechovkou v ruke videla v jeho rozkroku obrys pripraveného nástroja a nechápavý pohľad v tvári. Položila pitie a bez jediného slova vysvetľovania nechala osušku voľne padnúť k nohám. Ani jeden z nich nevedel, ako to bude pokračovať a ako vyzerá scenár a záver tohto perverzného podujatia. Helena si sadla na stoličku a začala sa jemne hladkať po tele, privolávala si spomienky spred pár minút, pričom jej vo fantáziách pomáhali prsty a pálivé lúče slnka. Edo vstal. Chlap z vedľajšej dediny, nezvyknutý a nepripravený na takéto priame gestá ženy, avšak plný vášne a chute si stiahol krátke čierne nohavice spolu s boxerami na stehná, podišiel k Helene, chamtivo ju pobozkal a nedal jej jazyku šancu na obranu. Vtrhol do nej a začal ju milovať ako zmyslov zbavený. Vnikal do nej rýchlo a celou svojou sexuálnou energiou. Neustále. Na chvíľu prestal, hlasno a výdatne vydychoval a vzdychal, vzal ju do náruče a ľahol si na zem. Teraz bol rad na Helene. Ona si udávala tempo lásky. Jednou rukou sa stále drsnejšie hladkala a prechádzala si po vyholenom lone a druhou rukou škrabala Eda po hrudi. Odrazu zacítila, že sa do nej spravil. Vyvolalo to v nej silné vzrušenie a po pár ďalších pohyboch svojich rúk zažila v sebe zemetrasenie rozkoše.

Edo si pri odchode vzal plechovku nealkoholického piva, a s ňou aj prísľub mlčania. Helena zatvorila za ním dvere. Rozporne naladená a naprosto vysmädnutá sa schuti napila vody a vyčerpane sa hodila do postele. Sálavé teplo júlového dopoludnia ju celkom pohltilo do svojich chápadiel a ona ešte stále opojená drogou leta a páľavy vdychovala esencie mandľového oleja a vydychovala nepríjemné myšlienky na Samov neskorý návrat domov. Letná horúčava, žiaľ, neodchádza večerom; pokračuje aj po západe slnka a častokrát privoláva dlhé noci bez spánku a odpočinku, noci, ktoré Helenu prinútia myslieť na zvodnú vôňu mandľového oleja.