www.google.sk

www.google.sk

Výlet po Južných Čechách podľa mňa patrí k povinnej výbave každého turistu, a to aj ľudí, ktorí veľmi necestujú a nechcú prekračovať (československé) hranice. Ide o malebný kus republiky, elegantné spojenie prírody, pamiatok a atmosféry, ktoré natrvalo zanechá stopu v pamäti.

Okrem miest, ktoré prezentujem nižšie, odporúčam navštíviť aj ostatné kúty tohto kraja – viac sa dozviete i tu.

PICT0109

Z Bratislavy vyrážame v skorých ranných hodinách, aby sme sa vyhli priveľkej špičke na viedenskom obchvate a razíme rakúskou diaľnicou s rýchlostnými a stavebnými obmedzeniami každých dvadsať kilometrov, smer Linz. Uvažujeme nad krátkou zastávkou v meste (predsa len, treba overiť pôvod lineckých koláčov a prejsť sa po dvestotisícovej stolici Horného Rakúska), nakoniec však nechávame túto exkurziu na inokedy. Hneď na rakúsko-českých hraniciach nás vítajú utešené kasína a bordely pozývajúce solventnú eurobankovkovú nemecky hovoriacu klientelu, hneď na to na povestnej E55-ke úpenlivo vyčkávaju menej solventnú, no stále nemecky a eurom platiacu klientelu už menej luxusné dámy.

PICT0128

Pár minút na to prichádzame k vodnej nádrži Lipno, konkrétne do Lipna nad Vltavou. Ide o príjemné miesto s možnosťou prechádzok, opaľovania, kúpania, vodných športov a všetkého, čo sa na nádrži dá riešiť. V okolí je však kopec ďalších možností – lanovkou sa vezieme na neďaleký kopec a v cieľovej stanici sa začína nezvyčajná prechádzka – po drevených plošinách stúpame až ku korunám stromov do výšky ich 5, 10 či až 25 rokov rastu a vychutnávame si výhľad na šíre okolie. Cesta dole je zábavno-praktická – na koberci po tobogáne. Pri nadbytku voľného času sa dá navštíviť aj blízky aquapark alebo sa zviezť na jednej z lodných tratí, ktoré križujú vodnú plochu a navštíviť tak napríklad aj oproti ležiaci Frýmburk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V podvečer nasadáme späť do auta a mierime do Českého Krumlova, kde prenocujeme. Už aj samotné ubytovanie s výhľadom na mesto a hrad ako i následná prechádzka po ľahko osvietených uličkách a zapadnutie v pivničke (odporúčam najmä jednu s čerstvo grilovanými špecialitami, hlavne steakami) napovedá, že pôjde o kvalitný pobyt. To nám potvrdzuje aj nasledujúci deň. Spleť cestičiek skrz mestské jadro nás ohuruje opäť silnou atmosférou, o čosi inou ako nočný zážitok. Dostatok, no nie prebytok, turistov z rôznych krajín, rozmanité obchodíky a kaviarne a pokriky vodákov splavujúcich Vltavu dotvárajú úžasný charakter miesta.

Ponad nás sa statne rozprestiera na vysokom brale zámok a hrad. Ide o kultúrnu pamiatku zapísanú na zozname UNESCO obkolesenú francúzskou baroknou záhradou s kaskádovými fontánami a jazierkom. Inými slovami, mnoho ďalších zákutí, ktoré nám spríjemňujú pobyt a ponúkajú opäť iný pohľad a rozmer mestečka.

Z tejto malebnej rozprávky sa nám absolútne nechce odchádzať. Necelú hodinu cesty na nás ale čaká skvost, ktorý bude Krumlovu silne konkurovať. Navštívime totiž kedysi gotický hrad, dnes atraktívny nádherne barokový zámok Hluboká. Exteriéry a vonkajší pohľad na budovu neodmysliteľne patria na spomienkové, ba až gýčové svadobné fotky. Priľahlá záhrada, v ktorej navoľno pobehujú pávy a postávajú rôzne sochárske kúsky, vás nechá zámok pozorovať z rôznych uhlov, až kým sa nevydáte na jeho organizovanú obhliadku.

Väčšina stien a stropov vnútorných miestností sa pýši rezbárskymi skvostami a vzácnymi kusmi nábytku (najmä v „Rannom salóne“); ohromujúcim dojmom na nás zapôsobila aj knižnica. Na záver nazrieme do nedávno sprístupnenej zámockej kuchyne, obzrieme si kaplnku a zbrojnicu a spomienky zhrnieme pri dobrom vínku v neďalekej vinotéke.

PICT0159

Posledné prichýlenie v tomto okolí nachádzame v meste České Budejovice. Azda najsilnejšou spojitosťou v mysli je miestny pivovar a jeho fľaškované produkty. Menej sa už konotuje fabrika na výrobu ceruzí. Toto kráľovské, dnes už stotisícové mesto, však disponuje aj inými prednosťami. Napríklad sympatickým štvorcovým hlavným námestím s dominujúcou radnicou, či jeho charakteristickým znakom – sedemdesiat dva metrovou Čiernou vežou.

ceske-budejovice

Po ostatných dňoch však konštatujeme, že ani sebepríjemnejší pohľad na toto mesto sa zďaleka nevyrovná tomu, čo sme videli, a v nás ostáva už len ako spomienka na dobrú sviečkovú a budvar v jednej z miestnych (lowcostovejších) reštaurácií.


Čas 275 km a 3 a pol hodiny cez Rakúsko z Bratislavy; 370 km a 4 a pol hodiny cez Brno z Trenčína; zo Žiliny plus cesta po D1. Príjemný predĺžený víkend, prípadne v rámci poznávačky celých Južných Čiech alebo v spojení so splavom Vltavy možno pokojne stráviť aj týždennú dovolenku.

Tip Jeden z najromantickejších kútov sveta, ktorý som kedy navštívil – odporúčam aj na romantické pobyty, prechádzky, nasávanie atmosféry, v lete i v zime, Český Krumlov má neskutočné čaro, určite sa z neho nebudete ponáhľať domov. Na vodnej nádrži Lipno a s atrakciami v jej okolí vrátane popísaných miest nebude náročné stráviť kľudne aj týždňovú dovolenku.

Unesco Český Krumlov je jedno z najzachovalejších historických miest ČR zapísané na zozname UNESCO.