Pernštejn - mapa

www.google.sk

Výlet, na ktorý sa dnes vyberieme, v sebe prepája prírodné krásy a oddych v úžasnom prostredí chránenej krajinnej oblasti Moravského Krasu a zároveň prehliadku najnavštevovanejšieho moravského hradu Pernštejn, zasadeného na vysokej skale v objatí lesov. Ponúkne sa tiež obhliadka dvoch štátnych zámkov v okolí – baroková stavba v obci Lysice, s jedinečnou záhradou s kolonádami a oranžériou a mladší zámok Rájec nad Svitavou, ktorý v prípade nedostatku času a energie môžeme vynechať.

Macocha

Dominantou Moravského Krasu je nespočetné množstvo jaskýň, z ktorých sme si vybrali jaskyňu Punkevní, keďže ponúka aj plavbu na člne po podzemnej riečke Punkva, ktorá priamo vchádza do spodnej časti priepasti zvanej Macocha. Ohromí vás svojou mohutnosťou a množstvom stalaktitou a stalagmitou, ako aj neopakovateľnou atmosférou podzemného sveta. Ku začiatku okruhu vedie zvrchu od pokladní lanovka. Každopádne, najmä počas sezóny odporúčame vstup rezervovať aj niekoľko dní vopred (pozri tu), inak sa môže stať, že si Macochu prehliadnete iba z výhliadkovej plošiny nad skalou, no do vnútra jaskyne sa nedostanete.

www.portalblansko.cz

www.portalblansko.cz

Ani tento pohľad však nie je na zahodenie. Asi polhodinová kruhová prechádzka po vrchu priepasti vám zabezpečí srdcenapĺňajúce výhľady na okolité kopce a lesy a miesto budete opúšťať s úsmevom na perách. Obed v miestnej jedinej reštaurácii neodporúčam, dajte si iba kafe a krátku prestávku. Kým sa posunieme ďalej, prečítajte si legendu o Macoche. Konštatujeme, že by vôbec nebolo odveci hodiť na seba turistický ancug a stráviť tu pokojne aj celý deň. Výšok, výhľadov a zelene sa nevieme nabažiť.

Macocha
Cesta od Macochy k hradu Pernštejn sa hemží ďalšími zámkami a zámočkami. Spomedzi nich si najskôr vyberáme Rájec nad Svitavou. Vstup do areálu nás ohromuje, neodoláme gýčovej fotke, skúšame aj panorámu, no tým sa zrejme výpočet pozitív končí. Prehliadka je zbytočne dlhá, interiér je, povedzme, priemerne zaujímavý a zámocký park sa podobá tak Sadu Janka Kráľa pri Dunaji. Fotky v galérii na stránke zámku majú šmrnc a kľudne sme si s nimi mohli vystačiť. Ak teda budete v časovej tiesni alebo na vážkach, čo vynechať, pri Rájci o veľa neprídete.

Rájec

Voľbu číslo dva prezentuje zámok Lysice (tu jeho webstránka). Zastaviť v tejto dedinke sa tentokrát už oplatí. Pôvodne stála na mieste zámku vodná pevnosť, ktorá bola v 16. storočí prebudovaná na renesančný zámok. Bohaté interiéry zámku sme si len letmo prehliadli cez otvorené okná (kvôli času, nie lakomosti, samozrejme 🙂 ), no top záležitosťou sú v tomto prípade nádherné empírové kolonády okolo celej záhrady, ako aj množstvo rastlín v skleníku a oranžérii – túto prehliadku si rozhodne doprajte. Na nádvorí si v zámockej kaviarni zas doprajte famóznu zmrzlinu s kávou a rýchlo späť do auta.

Lysice

Lysice 2
Na záver dnešného výletu prichádzame úzkou lesnou cestou na skalnatý vrch nad obcou Nedvědice, na parkovisko pod hradným areálom Pernštejnu. Tento veľkolepý stredoveký hrad, ktorý, mimochodom, nebol nikdy dobytý, sa postupom času premenil na mohutnú goticko-renesančnú pevnosť s premysleným systémom predsunutých opevnení. Práve cez ne sa postupne blížime, kráčame pomedzi kamenné steny a pôvodné domy v podhradí (kde v súčasnosti nájdeme aj obchodík s nápaditými suvenírmi, ako sú dobové prilby) a mierime nahor k hradu samotnému. Rytierska a dobová atomsféra nám búši na srdce. I prehliadka hradu je definitívny zážitok: jednak pani spirevodkyňa chrlí jednu pikošku za druhou (dozviete sa napríklad o triku so smerom otáčavého úzkeho schodiska), a taktiež sa dostanete aj na jednu z hradných veží, kde sa vám otvorí širokospektrálny výhľad okolia z vtáčej perspektívy. Pri schádzaní späť na parkovisko konštatujeme, že sa sem určite ešte vrátime – z Brna je to našťastie naskok.
Pod hradom sa rozprestiera aj park, ten nám však pozývavo nepripadal. Ďalšie užitočné informácie a fakty sa dozviete tu.

Pernštejn

Pernštejn 2
Počas dnešného výletu sme naprosto zabudli na obed – napravíme to cestou späť so zastávkou v Brne alebo v reštaurácii U Tlustých v Lednici (7 km od diaľnice Brno-Bratislava, kúsok pred slovenskými hranicami). Podnik, ktorý Pohlreich ohodnotil troma hviezdičkami, mu rozhodne robí dobré meno a nám „nebíčko v papuli“.


Čas 1 celý deň na otočku: 169 km, 1:45 hod z Bratislavy; 2:19 z Trenčína; 2:55 zo Žiliny. Prípadne s prenocovaním v Brne v podobe menších výletov do okolia Brna na dva alebo tri dni.
Tip Oblasť Moravského Krasu dáva možnosť samostatnej dovolenky, respektíve predĺženého víkendu s duchom turistiky a relaxu v prírode, aj pre väčšie skupiny alebo rodinu. Do Pernštejnu sa určite ešte raz vrátite.