www.google.sk

www.google.sk

www.litomysl.cz

Nakoľko nás pri dnešnom výlete čaká dlhá cesta, vyrážame už v skorších ranných hodinách, klasicky smer Brno, potom Svitavy a konečná zastávka Litomyšl. Víta nás malebné mestečko na prvý dojem pripomínajúce Telč svojím námestím s radovými meštiackymi domami, uchvacuje nás príjemnými výhľadmi zo zámockého návršia, pohľadom pozývavých úzkych uličiek smerujúcich dole do centra a ukrývajúcich lokálne knajpičky a reštaurácie s fantastickou českou kuchyňou, ale i talianskymi špecialitami. Necháme sa len tak unášať mestom, neriešime itinerár, mapy, atrakcie, tá atmosféra vás jednoducho dostane.

Mesto - Litomyšl
Zrazu vchádzame do rozľahlého objektu piaristických internátov s inšpiratívnou Kláštornou záhradou a kostolom Nalezení sv. Kříže. Človek až dostane chuť tvoriť. Usadíme sa na obrovskú stolicu (cvak-cvak), opaľujeme sa, dávame sa do reči s miestnymi a konštatujeme, že by sme tu neváhali aj prenocovať a stráviť nasledujúci deň.

Stolica - Litomyšl
To už sa však blíži čas obhliadky renesančného zámku (zapísaného od roku 1999 na zozname UNESCO; web zámku tu) a priľahlej fontány a nádvorí. História stavby a 14 sprístupnených interiérov zámku odprezentovaných zhovorčivou sprievodkyňou nás napĺňa kultúrnou spokojnosťou, a tak sa po príjemnom obede s mestom lúčime a štartujeme automobil smerom na vidiek.

Zámok - Litomyšl
Čoskoro plánujeme zastávku v nenápadnej obci Nové Hrady, v ktorej „centre“ stojí málokde zmieňovaný zámoček. Ten poslúži ako vkusná kulisa na fotografovanie, prípadne na prehliadku aktuálnej expozície, nie je to však rozhodne fokus našej pozornosti. Obrovské prekvapenie prináša fantastická zámocká záhrada plná atrakcií, ako dômyselné bludisko, architektonicky zaujímavý amfiteáter pod holým nebom a najmä rozľahlý výbeh s danielmi škvrnitými, ktorých pri troche šťastia nakŕmite jablkami a možno i pohladkáte. Úsmev na perách a príjemné zážitky na duši si uložte popíjajúc čaj v zámockej kaviarni.

Nové Hrady

Zverinec - Nové Hrady
Na záver dňa je si chceme dopriať trochu prírody. Bola by škoda nevyužiť blízkosť prírodnej rezervácie Maštale, nachádzajúcej sa kúsok od Litomyšle. Ide o kombináciu pieskovcových útvarov a borovicových lesov, ako i množstva chránenej flóry a fauny. Toulovcovy Maštale tvoria jednu z dvoch častí tejto rezervácie (druhá sa nazýva Městské Maštale) a otvára možnosť predĺžiť si výlet o jednu noc, a tým pádom venovať nedeľu napríklad cyklistike po mnohých cyklotrasách alebo kvalitnejšej a dlhšej turistike po okolitej prírode, rybníkoch a rozhľadniach (napríklad rozhľadňa Terezka pri obci Proseč alebo Toulovcova rozhledna pri Jarošove).

Moravský Kras
My však máme k dispozícii približne dve hodiny, a tie premietame do prechádzky cez náučný chodník z Obce Proseč, kde nechávame odparkované auto. Neodpustíme si naštylizované fotky s obrími pieskovcovými kameňmi, ktoré stretávame na každom kroku. Mnoho ľudí sa realizuje aj rytím grafitov v podobe mien a zaľúbených odkazov.
Vyberte si vašu „náučnú stezku“ priamo na mieste alebo na tejto stránke.

Ďalšie pokračovanie výletu už závisí od vás. Buď sa vydáte na cestu späť domov ako my, alebo prenocujete v jednom z penziónov v okolí a doprajete si aktívne strávenú nedeľu alebo sa vydáte ďalej na cestu do Hradce Králové a spojíte to s výletom, o ktorom píšem na mojich stránkach.
Nakoľko medzi Brnom a Litomyšlou narazíte na mnohé zámky a prírodné zaujímavosti (Rájec, Lysice, CHKO Moravský Kras; prípadne hrad Pernštejn a Svojanov pri alternatívnej ceste), môžete ich navštíviť najskôr, do Litomyšle doraziť večer, užiť si tu večerné terasky, prespať a ďalší deň pokračovať tu popísanou trasou. Zo Žiliny je naopak alternatívou návšteva Olomouca.


Čas 1 celý dlhý deň na otočku: 220 km, 2:45 hod z Bratislavy; približne toľko aj z Trenčína; o trošku dlhšie zo Žiliny.
Možnosť spojiť tento výlet s návštevou zámkou Rájec, Lysice a Moravského Krasu alebo pri alternatívnej ceste s hradmi Pernštejn a Svojanov (z Bratislavy a Trenčína) alebo s návštevou Olomouca (zo Žiliny). Možnosť spojiť tento výlet s pokračovaním do Hradce Králové. Možnosť zorganizovať aj ako víkendový pobyt (s turistikou v prírodnej rezervácii Maštale).
Unesco Zámocký areál v Litomyšli je na zozname UNESCO.