www.google.sk

www.google.sk

Dnešný deň štartujeme opäť smerom na Brno a následne meníme diaľnicu na Olomouc (mimochodom, ak ste ešte neabsolvovali výlet do tohto krásneho mesta zapísaného v UNESCO, zvážte možno aj celovíkendový výlet s prenocovaním tu, prípadne dokonca trojdňový pobyt s následnou nocou v Luhačoviciach) a na polceste odbáčame do Kroměříže.Zahrady - Kromeriz
Záhrady 2 - Kromeriz
Zámok a fakt famózne zámocké záhrady s výhliadkovou kolonádou sú od seba oddelené v podstate niekoľkými ulicami predstavujúcimi centrum mesta, na ktorých nájdete niekoľko obchodov a reštaurácií, kde odporúčam stráviť obedovú prestávku a vychutnať si vepřo-knedlo a pohár zaroseného piva. Do mesta sa najskôr zakusnite prehliadkou arcibiskupského zámku (ktorý je, mimochodom, spolu so záhradami zapísaný na zozname UNESCO od roku 1998). Počas komentovanej prehliadky sa určite zamilujete do Snemovnej sály s inšpirujúcimi olejomaľbami a obrovskými kryštáľovými lustrami.

Zamok - Kromeriz
Po prehliadke a krátkej prechádzke v priľahlej Podzámockej záhrade sa presuňte centrom mesta do ešte očarujúcejšej Kvetinovej záhrady, vychutnajte si miestnu záhradnú architektúru a dreviny a potom si doprajte obed v už spomínaných knajpičkách v centre.
Nalaďte sa pred návštevou zaujímavo spracovaným dokumentom v archíve ČT a webstránkou zámku.

Zlín

www.zlin.eu

Nasadáme do auta a pokračujeme ďalej do Zlína. Mestu venujeme len necelú hodinku, obzrieme si hlavné námestie, dáme chvatné kafe a nevieme sa dočkať do Zlínskej ZOO (webstránka), ktorá sa rozprestiera na kopci za mestom a ktorej súčasťou je aj drobný zámoček Lešná.

ZOO - Zlin

ZOO 2 - Zlin
Najviac nás bavilo kŕmenie vydier (nájdete ich hneď pri jednom z vchodov), voliéra s papagájmi a iným voľne poletujúcim vtáctvom a pavilón s dažďovým pralesom. Celkovo by som umiestnil Zlínsku ZOO na druhé miesto, tesne za Brnenskú, čo sa týka zverstva i atmosféry. Veď posúdite sami.

www.lazneluhacovice.cz

Dnešný nabitý deň končíme zastávkou v štvrtom najväčšom kúpeľnom meste Luhačovice. Už príjazdová zelená cesta cez Bílé Karpaty vás upokojí na duši a je predzvesťou pohodlného večera pri vínku v jednom z kúpeľných domov. Čerstvý lesný vzduch (kúpele sú zamerané práve na dýchacie ochorenia), zapadajúce slnko, a typická atmosféra kúpeľnej kolonády, či obchody s „lázeňskými oblatkami“ napíšu poslednú bodku za správne strávenou sobotou.

www.zamek-vizovice.cz

www.zamek-vizovice.cz

V okolí nájdete aj zámok Vizovice. My už sme ho žiaľ po nabitom dni obzrieť nestihli, ostala nám iba obhliadka jeho webu. Pokojne však môže byť súčasťou budúceho bádania tejto oblasti Moravy, najmä v prípade, keď vynecháte Luhačovice alebo práve naopak, ak sa rozhodnete zvyšok víkendu načerpať nové sily v tejto príjemnej horskej oblasti.


Čas 1 celý deň na otočku: 190 km, 1:45 hod z Bratislavy; 95 km, 1:30 z Trenčína a 170 km, 2:10 zo Žiliny.
Možnosť zorganizovať aj ako víkendový pobyt (v kombinácii s prenocovaním v Olomouci) alebo trojdňový pobyt s prenocovaním v Luhačoviciach a relaxom v kúpeľoch.
Unesco Zámok a záhrady v Kroměříži sú na zozname UNESCO.