Mapa - Buchlov, Buchlovice

www.google.sk

Neďaleko Brna smerom na východ (130 km, 1:20 hod od Bratislavy) sa nachádza zoskupenie niekoľkých zámkov, hradov a atrakcií, ktoré vám krásne naplnia jeden víkendový deň. Odporúčam pre ne zvoliť pekné počasie, nakoľko baroková zámocká záhrada zámku Buchlovice o rozlohe 18 hektárov s pobehujúcimi pávmi a voňavými stromami, či skanzen pod holým nebom Modrá si najlepšie vychutnáte za tepla a svetla.

Pohladnica - Buchlovice

Hoci to nie je logisticky najvhodnejšie (patrilo by sa začať okruh v Buchlove, ale kto už si potrpí na logistiku), ako prvé určite zavítajte na zámok Buchlovice. Celý komplex zámku sa skladá z dvoch objektov: na východnej strane vymedzuje podlhovasté nádvorie hlavná zámocká budova (dolný zámok), na opačnej strane sa nachádza hospodárska časť (horný zámok). Celý areál zároveň obklopuje nádherná zeleň, jazierka, fontány, zaujímavé antické stavbné skrášleniny a rozhodne odporúčam drink v malej kaviarni v srdci parku.

Zámok - Buchlovice

Záhrada - Buchlovice

Dozveďte sa viac počas kvalitnej obhliadky zámku alebo i na jeho webstránke. Po príjemnom zážitku určite treba zavítať aj na neďaleký kráľovský hrad z polovice trinásteho storočia, s podobným názvom Buchlov. Po prehliadke zámku a príjemných chvíľach v záhrade vás tento hrad priveľmi nenadchne. Vďaka svojej polohe na kopci však ponúka úctyhodný výhľad na okolie. A je tam aj klietka, do ktorej sa dá (s kvapkou vynaliezavosti) vliezť a zrobiť si tak elegantnú titulnú fotku na fejsbuk. Ak by ste sa rozhodli pre obhliadku, určite mi dajte vedieť, ako sa vám páčilo. Okrem obytných miestností a rozsiahlych zbierok si totiž môžete prezrieť aj hrobku majiteľov hradu v neďalekej kaplnke sv. Barbory.

Klietka - Buchlov

V kioskoch v hradnom areáli sme si pochutili na českej fastfoodovej klasike (klobása, párek v rohlíku a pivínko) a popoludnie pokračovalo smerom na obec Modrá a jej archeoskanzen, zobrazujúci život na území Veľkej Moravy. Povymetáte kamenné a drevené, v zemi zasadené obydlia, budete svedkami vykonávania vtedajších remesiel, stretnete ľudí v dobových kostýmoch a dokonca i pobehujúce sliepky a inú hydinu. Osviežujúci zážitok. Viac info tu.

Archeoskanzen Modrá

Pohladnica - Modrá
Priamo oproti skanzenu sa nezbudnite zastaviť na malebnom rybníku s altánkom. Ak budete mať šťastie a svadobné páry nebudú nedočkavo postávať v rade, aby si do svojich albumov doplnili aj fotky s príveskom „romantika“, tak si doprajte studenú vodu v tieni altánku a upokojujúci pohľad na život v jazere.

Rybník - Modrá

Necelý kilometer po ceste prechádzame cez obec Velehrad a zrak nám upútava obrovská katedrála, musíme sa zastaviť. Táto rímsko-katolícka farnosť a pútnické miesto si obzeráme z pohodlia lavičky, i zvnútra a prekvapuje nás, že táto krásna bazilika s priľahlými budovami bola prehlásená iba o národnú kultúrnu pamiatku. Zaujímavosťou je, že v roku 1990 tu slúžil omšu aj niekdajší populárny pápež Ján Pavol II. Ak obec Velehrad z vášho itineráru vyškrtnete, pozrite si ho aspoň virtuálne tu.

Velehrad
Dajte si posledný pohár českého piva, a môžete sa dať plní dojmov na cestu späť domov.


Čas 1 celý deň na otočku: 133 km, 1:25 hod z Bratislavy; z Trenčína iba 76 km a 1:10 hod.; zo Žiliny 151 km, 1:46 hod.
Tip Kombinácia kultúry a atrakcie, vhodné aj pre deti.