Rakúsko


Srdcová záležitosť každého milovníka poriadku, nemčiny, prírody a Viedničky sa ukrýva len pár kilometrov za Bratislavou. Krajina ponúka možnosti na každý typ výletu, či už brúzdanie po Viedenských uliciach a opájanie sa atmosférou veľkomesta, alebo pobyt v horách a turistiku vo viedenskom lese, alebo len ajhľa pár kilometrov za hranicami v Hainburgu či pri Neziderskom jazere.

Samozrejme, podľa tohto výberu treba nakŕmiť aj peňaženku: nedá sa očakávať, že sa v centre Viedne človek naje za rovnaké peniaze ako u nás, ale príjemný bašavel pri vínku a syrovom tanieri v rakúskom prihraničnom sedlákove už vyjde veľmi podobne ako prostý obed v centre Bratislavy.

Rakúšania ako ľudia nie sú veľká šmakovica, či už výzorovo alebo správaním, a to aj napriek tomu, že plynulo rozprávate nemecky. Predpokladám, že v ich myslení sme ešte stále za železnou oponou, nemáme doma toalety a do Viedne sme prišli s kufríkom a ostaneme tam navždy – rozdiel je len v tom prípade, ak vás obsluhuje/predáva/komunikuje Slovenka.

Napriek tomu sa tu výletovať rozhodne oplatí. Rakúsko sa zavďačuje príjemnou atmosférou, čistotou a krásnymi výhľadmi na Alpy.


Mapa a prehľad

www.google.sk

www.google.sk


Onedlho pribudne…

Neziderské jazero a atrakcie v jeho okolí (Neusiedl am See, Podersdorf am See, Halbturn, kúpele vo Frauenkirchen, nákupy v Parndorfe)

Okolie Bratislavy (Berg, Hainburg, Bad Deutsch-Altenburg, zámoček Schlosshof, Kittsee, letná gastronómia v Prellenkirchen)

Poznávanie, relax a turistika v národnom parku Donau-Auen (Orth an der Donau)

Viedenský les a jeho čaro (Wiener Wald, oblasť Hohe Wand, mestečko Wiener Neustadt, prípadne výlet do pútnického mestečka Mariazell)

Elegantný nedeľný výlet na juh od Viedne (zámoček a park Laxenburg, kúpeľné mesto Baden)

Unikátne podzemné jazero a jaskyňa Seegrotte

Viedeň

Eisenstadt a jeho okolie (mesto Šoproň)

Poznávací výlet do Salzburgu a jeho okolia (opátstvo v Melku, mesto Linz, jazero Mondsee, Salzburg, oblasť Berchtesgadener Land s turistikou a výletom do Hitlerovho „Orlieho hniezda“, Hallstatt)

Graz, Klagenfurt a Wörthersee, hrad Hochosterwitz

Oblasť slnka a vína Wachau