Milotice - mapa

Hodinu cesty autom, opäť smerom na Južnú Moravu, sa skrýva ďalší z mnohých barokových zámkov, ktorými sa Česko môže popýšiť. Tentokrát však nejde iba o architektúru a udržiavanú francúzsku záhradu s oranžériou, ale i o možnosť stráviť krásny deň v prezlečení dobových kostýmov, doplniť svoj fotoalbum o nevšedné okamihy vo výzore barokových dám a džentlmenov. Aj to ponúkajú Milotice.

Milotice
A práve zážitok z vyhľadávania vhodných preblekov, naťahovanie pančúch a nadobúdanie zručnosti pri manipulácii s chôdzovou palicou sa zakorenil najhlbšie v pamäti. Pózovanie a snobská vychádzka s nosom nahor vás bude baviť a po pol hodine v akcii sa vám nebude chcieť kostým vracať.

Milotice 2
Potom káva s fajnovým koláčom v zámockej kaviarni a obhliadka priestorov a apartmánov zámku už len dotvoria príjemné predpoludnie v tejto barokovej perle južnej Moravy.

Popoludnie pokračuje cestou do neďalekej Hodonínskej ZOO. Zo štvorice Olomouc-Zlín-Brno-Hodonín je táto zrejme najslabšia, no napriek tomu vás jej približne dvojhodinová návšteva pobaví (odporúčam už klasicky lavičky pri jazierku s plameniakmi). Plánik ZOO si môžete prezrieť aj tu.

Po ceste domov nereba vynechať aj krátku návštevu mesta Hodonín, kde poteší posedenie na (hlavnom) Masarykovom námestí s impozantnou radnicou a morovým stĺpom. Mesto sa pýši i svojou elektrárňou, ktorá bola uvedená do prevádzky v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Radnica Hodonín (Mercy from Wikimedia Commons)

Okolie, v ktorom sa nachádzame, ponúka aj jednu špecifickú aktivitu, ktorú by ste si nemali nechať ujsť, prípadne sa po ňu ešte niekedy vrátiť – ide o splav Baťovho kanála. V súčasnosti funguje na rieke Morave a umelo vyhĺbených kanáloch vcelku 52 kilometrov vodných tratí s 13 plavebnými komorami na prekonávanie výškových rozdielov hladiny a 8 prístavov. Spleť vodných tokov vedie od slovenskej Skalice až na sever po český Kroměříž. My sme vyrazili z prístavu vo Veselí nad Moravou, kde nájdete aj požičovňu lodí. Motorový čln (s päťkoňovým motorom) nás na celý deň vyšiel okolo 60 eur, čo je pri štvor až päťčlennej posádke vcelku priateľná cena. Po zakúpení kapitánskej čiapky a návšteve lanového centra (atrakcia hneď vedľa prístavu, určite ju treba navštíviť :)) sme si vypočuli krátku inštruktáž o vodnom šoférovaní a už sme túrovali motor na prvú zákrutu a napojenie sa z prístavu na Baťov kanál. Pomaly (asi 9 km/h) sme sa plavili malebnými zákutiami rieky, leknovými zátišiami a príjemným tieňom vysokých stromov na brehoch až do Strážnice. Po necelých dvoch hodinách nonšalantne parkujeme a ukotvujeme našu loďku a horlivo siahame po pollitráku piva v prístavnom bufete. Centrum obce ponúka príjemnú gastronómiu vo dvore Reštaurácie Pod Věží, návštevu veže a famóznu prístupnú fontánu s ľadovou vodou, ktorá vám najmä v lete spraví deň. Hneď vedľa prístavu sa nachádza zaujímavý skanzen (ak budete mať šťastie, natrafíte aj na program či slávnosti) a rozsiahly zámocký park. Po ďalšom pohári piva sa lúčime so Strážnicou a plavíme sa asi siedmymi kilometrami trate a dvoma vzdúvadlami späť do Veselí. Nabudúce rozhodne vyskúšame opačný smer a zavítame do Uherského Hradište. Určite si naštudujte túto stránku, aby ste zistili mnoho zaujímavých faktov a máp Baťovho kanála.

Baťov kanál

V blízkosti sme natrafili aj na drobnú obec Uherský Ostroh. Okrem zámockej vinotéky a zmrzlinárne ponúka prehliadku zámockej veže, ale i netradičnú prehliadku podzemia – tú však odporúčam iba v sprievode psychotropných látok alebo veľkej dávky detskej naivity a predstavivosti.

Baťov kanál - pohľadnica

www.google.sk

www.google.sk

Kto nemá rád vodu alebo sa nepoteší z monotónnosti jazdy na člne, može využiť množstvo cyklistických chodníkov vedúcich popri kanáli alebo si pobyt užije vychutnávaním miestnych vín v mnohých pivničkách a vínnych cestách. V okolí niekoľkých kilometrov nájdete aj turistické miesta, ktoré popisujem v tomto článku (Buchlovice, Buchlov, Modrá, Velehrad).


Čas Poldenný až celodenný výlet: 100 km, 1:10 hod z Bratislavy; 95 km, 1:20 hod z Trenčína; 166 km, 2 hod zo Žiliny. Dá sa spojiť s vínarskou oblasťou a návštevou zámkou v Ledniciach a Valticiach a spraviť si tak kľudne aj päťdňovú dovolenku spojenú s poznávaním zámkov, návštevou vínnych pivničiek a cyklistikou, prípadne týždeň využiť aj na splav Baťovho kanála.
Tip Na zámku Milotice je možné požičať si dobové kostými (pre dámy i pánov) a kurizovať v nich počas prechádzky v zámockej záhrade. Určite to podniknite a nezabudnite na kvalitný fotoaparát, naozaj to stojí za to! Ak sa rozhodnete pre vodáctvo a pôjdete člnom po Baťovom kanáli, nezabudnite si námornícke modré tričko.