telc-mapa

Jeden z mnohých predĺžených víkendov v Juhomoravskom kraji sme strávili na pobyte na zámkovom hoteli vo Vranove nad Dýjí. Podobný typ ubytovania vrelo odporúčam, dá sa jednoducho zohnať napríklad aj cez zľavové portály. Úplne totožnou alternatívou bude i prenocovanie v hoteloch mnohých iných penziónoch v okolí. Podobne ako Lednicko-Valtický areál, ponúka aj táto oblasť priestor na strávenie aktívnej dovolenky na bicykli a s turistickými prechádzkami. Neďaleko prítomný, rozlohou malý Národný park Podýjí, založený s cieľom chrániť povodie rieky Dýje, je sústavou riedkych lesov pokrývajúcich oblasť medzi Znojmom a Vranovom nad Dýjí.

Vranov nad Dýjí 1

Vranov nad Dýjí 2

Samotná dedinka alebo v češtine honosne „městys“ Vranov nad Dýjí vám okrem rovnako honosného ubytovania  a jednej centrálnej ulice s diskobarom ponúka aj priestor na pokojné prechádzky lesmi v jej okolí, spomedzi ktorých si môžete vybrať aj výšľap na neďaleký zámok. Táto baroková stavba spolu so zámockou kaplnkou Najsvätejšej trojice sa vkusne týči na skale nad obcou a dáva šípiť, že nebudeme sklamaní z výhľadov na okolitú prírodu a panorámu mestečiek. Nalaďuje nás na to už samotný výstup na zámok, prechod cez jeho uvítaciu priekopu a útle zámocké záhrady šikovne opevnené vysokými múrmi. V rámci prehliadky interiérov triumfuje takzvaná Sála predkov – ide o rozmerný eliptický interiérový priestor plný klenieb, sôch a pôsobivých fresiek. Nečudo, že sa tu organizujú svatby a rôzne podujatia.

Vranov nad Dýjí 4

Hajlajt tejto dedinky nachádzame ale o čosi ďalej – na Vranovskej priehrade, alebo ako ju domáci nazývajú, na Moravskom Jadrane. Po jej obvode sa nachádza niekoľko pláží a kvalita i teplota vody nabádajú na lenivé popoludnie, a oddych po lesných minitúrach. Ak sa vám nechce kúpať, prejdite sa a spravte si niekoľko fascinujúcich momentiek na moste, ktorý silne pripomína bratislavský Apollo a určite sa zastavte v niektorej z vinárničiek (respektíve krčmičiek) lemujúcich okolie priehrady alebo sa zvezte výletnou loďou do iba niekoľko kilometrov vzdialenej obce Bítov s jej romantickým novogotickým hradom opradeným mnohými povesťami (prečítajte si tu). Ak vystihnete aj západ slnka, atmosféra vás zavedie prinajmenšom v myšlienkach k spomínanému jadranskému moru. Pre tých, čo nemajú stále dosť, poskytne program prehliadka menšej elektrárne na úpätí priehrady.

Vranov nad Dýjí 3

Iba pár kilometrov od Vranova nájdete nenápadnú, už skôr spomínanú, dedinku Bítov . V čase našej návštevy bol jej hrad zatvorený, tak sme prehliadku museli oželieť a vydať sa ďalej do Jaroměrice nad Rokytnou. Víta nás generické centrum obce a nasledujeme značky k miestnemu zámku (aktuálna obchádzka cez obec Rozkoš nás poteší, trochu rozptýlenia nezaškodí 🙂 ). Vrcholovobarokový zámok srší najmä z priestorov jeho záhrad malebnosťou a benátskou majestátnosťou. Prechádzka v upravených záhonoch, lipových alejách a zákutiach reprezentačnej zámockej záhrady, ktorou dokonca preteká i riečka Rokytná poskytuje priestor na rozjímanie, jógu, beh alebo prosté posedenie na lavičke s občerstvením (na český spôsob). Ako som spomínal, zámok je z týchto miest najkrajší. 45-minútová prehliadka jeho interiérov nám v porovnaní s inými priestormi až tak neučarovala.

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou - 2

Jednou z posledných zastávok v rámci tohto výletu je malebné mesto Telč zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zaparkujeme a do centra mesta sa vydávame popri romantickom Ulickom rybníku, kde sa na chvíľu zastavujeme a užívame si dovolenkový pocit vďaka blízkosti vody. Pár krokov ďalej nás privíta mestské opevnenie, prejdeme bránou a vchádzame na krásne námestie plné írečitých renesančných meštiackych domov. Každý jeden je zaujímavý a pomalá prechádzka námestím, s odbiehaním po drobných obchodoch, vysedávanie na terasách kaviarní (kafe či drink je povinnosť) a obdivovanie studní, kostolov a stĺpov zaberie kľudne aj pol dňa.Vezmite si z turistického informačného centra mapu s popisom budov, obohatí to váš čas strávený v meste.

Telč

Telč 1

Na záver sa vydávame na začiatok námestia a kúsok vyššie nás privíta štátny (tiež renesančný) Telčský zámok. Približne 50 minútová prehliadka odhalí jeho reprezentačné sály, vrátane Zlatej sály s krásnym kazetovým stropom. V rebríčku zámkov sa v našom ponímaní nachádza niekde v strede. Zámocká galéria a záhrada predstavujú pokračovanie a zároveň aj pokojný koniec našej obhliadky mesta.

Pokiaľ si z Telču chcete odniesť aj nezvyčajnejší zážitok, zúčastnite sa prehliadky jeho podzemia (viac info tu).

Telč 3

Telč 4

Výlet ukončíme v meste Znojmo (ktorého maskotom je, mimochodom, znojemská uhorka). Neostávalo nám už veľa času na to, aby sme dôkladne prevetrali celé centrum, avšak určite odporúčam nazrieť do kostola Svätého Mikuláša, znojemského zámku, či na Rotundu svätej Kataríny, ktorá je súčasťou mestského opevnenia. Interaktívnu prezentáciu a zoznam pamiatok nájdete na tejto stránke.

Kúsok od Znojma (Hatě) bolo pred niekoľkými rokmi otvorené outletové nákupné centrum, otvorené každý deň do siedmej večer – i to môže byť užitočným ukončením predĺženého víkendu na Južnej Morave.

Petr Novák @ wikipedia.org

Petr Novák @ wikipedia.org

V rámci tohto výletu môžete do vášho itinerára zakomponovať trebars i návštevu Třebíče či zámku Náměsť nad Oslavou. Taktiež si dopriať relax na mnohých rybníkoch a cyklistických trasách v blízkom okolí, alebo v rakúskom wellness centre v Laa an der Thaya, ktoré som spomínal už i v inom z cestopisov.


Čas 245 km, 2:30 hod. z Bratislavy; 250 km, 3 hod. z Trenčína; zo Žiliny ešte o trasu po D1 do Trenčína dlhšie. Odporúčam prenocovanie v jednom z miest, napríklad na hoteli pod zámkom vo Vranove nad Dýjí (zvykne sa ponúkať aj na zľavových portáloch), prípadne ako celovíkendový pobyt. Do programu tiež môžete zakomponovať aj Třebíč, zámok Náměsť nad Oslavou či hrad Bítov.

Tip Znojmo ponúka okrem iných atrakcií aj výhodné nákupy v outlet centre alebo wellness v kúpeľoch južne od mesta, pri rakúskych hraniciach – zakomponujte to napríklad v sobotu do vašich plánov.

Unesco Mestská pamiatková rezervácia mesta Telč je zapísaná na zozname UNESCO.