Brno - logo

Brno, pomyselné hlavné mesto Moravy, odporúčam navštíviť kľudne aj viackrát, kedykoľvek pôjdete po diaľnici okolo a ešte sa vám nebude chcieť vrátiť domov. Špeciálne výjazdy za Brnenským nočným životom naopak neodporúčam, nakoľko práve pri nich prídete na chuť frázi „nuda v Brně“, ak teda nepochádzate z Hornej Dolnej, kde rolu všecentra kultúry zastáva miestna krčma. Mnohokrát si nájdete dôvod na návštevu mesta ako doplnková záležitosť ku koncertu alebo zaujímavému podujatiu na Brnenskom výstavisku alebo v prípade, že ste kaviarenské typy, tak vás mesto privíta na svojich početných terasách najmä počas teplých dní, kedykoľvek.

Brno 1

Ako všetky menšie metropoly tak aj 400-tisícové druhé najväčšie mesto ČR vás poteší kompaktným centrom, ktoré sa jednoducho brázdi aj bez akejkoľvek dávky organizovanosti. Na kopci ponad mesto sa týči kráľovský hrad Špilberk z 13. storočia s rozľahlým parkom, ktorý ho obklopuje. Na rovnakom vrchu nájdeme i majestátnu katedrálu sv. Petra a Pavla. Po zostupe plnom výhľadov späť do centra nevynechávame Jozefskú ulicu, Národné divadlo a v neposlednom rade Námestie Slobody.

Brno 4Brno 2

Brno 3

Tu vás zarazí obrovský čierny vibrátor, deravá stará cuketa, alebo odborne Brnenský orloj či hodinový stroj. Ide o sochu z roku 2010, ktorú sme brali ako silenú turistickú atrakciu bez zjavného pochopenia. Aby som však architektom nekrivdil, tu je jej zdôvodnenie (z www.pruvodcebrnem.cz) „Jedná se o přibližně šest metrů vysokou černou plastiku ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř, která vypouští každý den v jedenáct hodin kuličku. Tato kulička je symbolem obrany a míru a sám časostroj symbolizuje plynutí času. Hodinový stroj byl postaven u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při švédském obléhání v době třicetileté války, a právě proto i zde, stejně jako na Petrově, odbíjí poledne již v jedenáct hodin. Samotné hodiny jsou koordinovány podle signálu z Frankfurtu. Pro běžného návštěvníka bez návodu je zjištění času ale velmi obtížné. Jak se tedy pozná, kolik je zrovna hodin? V horní části hodinového stroje je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje dvanáct hodinových číslic a mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá). Čas je znázorněn otáčením nejvyšších kamenných dílů. Špice se otočí kolem své osy za minutu a je na ní umístěn hranol, který slouží jako ukazatel vteřin. Nejvyšší skleněný díl se otočí jednou za hodinu a slouží jako ukazatel minut. Číslice ciferníku se otočí jednou za dvanáct hodin. Měření času doprovází určitý zvuk – ve čtvrt, v půl, ve tři čtvrtě a v celou zazní dva tóny. Každou celou hodinu stroj krátce zazvoní. Uvnitř hodin je složitý mechanismus, který uvádí do pohybu skleněnou kuličku. V 10:15, 10:30, 10:45 a v 11:00 hodin zahraje zvonkohra melodii a jsou vidět koule, které projíždějí škvírami a narážejí do jmen účastníků třicetiletého konfliktu. Vždy v jedenáct hodin, jak již bylo uvedeno výše, sjede po zahrání zvonkohry jedna kulička po drahách do jednoho z několika otvorů, v nichž je možné si ji chytit a nechat na památku.“

www.tugendhat.eu

                             www.tugendhat.eu

Samostatnou kapitolou hodnou návštevy je krásna brnenská ZOO. Zvierací areál sa ťahá do lesnatého kopca a predstavuje ideálnu možnosť strávenia voľného času v horúčavách.

Brno ZOOV neposlednom rade sa môže Brno popýšiť jedinou technickou pamiatkou zapísanou na zozname UNESCO v ČR – Vilou Tugendhat. Ide o interesantný funkcionalistický kúsok s unikátnym riešením priestoru z 30. rokov 20. storočia. Rozhodne odporúčam prehliadku vily i priliehajúcej záhrady, prípadne aj rôznych akcií, ktoré sa tu konávajú (rezervujte vopred a prezrite akcie tu).

Mestská turistická kancelária ponúka aj rôzne vyhliadkové trasy vedúce podzemím mesta. Pre mňa je to najbližší dôvod, prečo opäť navštíviť Brno. Neďaleko mesta sa nachádza i brnenská priehrada, po ktorej sa možno zviesť malým parníkom, napríklad až k voľakedajšiemu loveckému hradu Veveří, kde v lete pri troche šťastia v lete rozhodne natrafíte na konajúci sa koncert, jarmok alebo slávnosť.

Na záver svojej návštevy si v peňaženke rozhodne ponechajte milú pamiatku na toto prítulné mesto – desaťkorunovú mincu.


Čas 130 km a 1:15 pohodlne po diaľnici z Bratislavy; Rovnaká vzdialenosť, avšak 1:45 z Trenčína; zo Žiliny ešte dlhšie o cestu po D1. Pekný celodenný výlet alebo ako súčasť ktoréhokoľvek z predošlých výletov, keďže Brno je centrom Moravy, prípadne aj víkendový pobyt s prenocovaním.

Unesco Najvýznamnejšia európska stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe – Vila Tugendhat nachádzajúca sa v Brne, bola na zoznam UNESCO zapísaná v roku 2001.